Nokia ile Microsoft Resmen Ortak, İlk Telefon 2011′de

Nokia’nın sert düşüşü durdurmak için platform değiştirmesi ve bunu Windows Phone 7′yi seçerek yapması çok konuşulmuştu. Mobil pazarı en büyük birleşmesi olarak gösterilen anlaşmaya dair resmi imzalar sonunda atıldı. Yani kısaca Nokia ve Microsoft bugün itibariyle resmen ortak oldu.

 

Her iki taraftan yapılan basın açıklamasında, “yenib bir küresel ekosistem yaratmak için kurgulanan ortaklığa ilişkin kesin imzalar bugün atılmıştır” denildi. Windows Phone 7 işletim sisteminin Windows ürünlerinde de Ovi Maps gibi Nokia servisleri üzerinden kullanılmasını öngören anlaşmanın ilk ürünü 2011 sonunda ortaya çıkabilir mesajı verildi. Anlaşma kapsamında hem Microsoft hem, de Nokia tarafı birbirlerinin öz varlıklarını ürünleri tamamlamak için kullanabilecek.

Anlaşmanın detaylarına inilecek olursa, yazılım desteğini Microsoft Windows Phone 7 yazılımcıları ve geliştiricileriyle sağlarken , işin donanımsal yani cihaz tarafını Nokia üstlenecek. Son kullanıcı ürünleri sevkiyatının öngörülen tarihi anlaşmanın başından beri 2012 olarak planlanıyordu, ancak iki dev de en geç 2011 yılında pazarda yer alma konusunda farklı cephelerde baskı hissediyor. Yani büyük ihtimalle Nokia ve Microsoft’un bugün resmen gerçekleşen ortaklığından çıkan ilk telefonları 2011′de raflarda görebiliriz. Kesin olmayan diğer bilgilere göre iki şirket 12 adet yeni model üzerinde çalışıyor. Anlaşma konusunda sürekli Windows Phone 7 platformundan bahsediyoruz ama ilerleyen zamanlarda Windows Phone 8 (ya da adı ne konulursa) de kullanılması olası görünüyor.

Birleşmenin ilk gününden bu yana Nokia ve Microsoft, Windows Phone 7 üzerinde çalışacak uygulama ve servisler konusunda çalışmalarını sürdürüyorlardı. Anlaşmanın resmiyet kazanmasıyla birlikte üçüncü parti geliştiricilerle iletişime girilerek bir an önce işe başlamaları gerektiği iletildi. Yani ortaklık cihazları üretirken, eş zamanlı olarak kilit uygulamalar ve servisler de hazır ediliyor olacak. Kısacası Nokia markalı WP7 cihazlar içerik konusunda da sıkıntı yaşamayacak.

 

Dİğer taraftan Nokia anlaşma sonrası Ovi ve Symbian uygulama mağazalarını kaptmayacak. İlk Windows 7 telefonlarla birlikte geliştirlen uygulamalar bu mağazalara da konulacak. Yani 2012′de WP7′li bir Nokia telefon aldığımızda uygulamaları sadece Microsft Marketplace’den değil, Nokia’nın üçüncü parti uygulama mağazalarında da indirebiliyor olacağız.

Akıllı telefon dendiğinde, iş sadece uygulama ve cihaz yapmakla bitmiyor. Cihazları, günlük hayatı kolaylaştıracak bir takım özel hizmetlerle de donatmak geliyor. Bunların başında ise arama hizmeti ve Navigasyon var. Dahili ve web araması işini, Microsoft’un bir türlü istediği seviyeye getiremediği Bing arama motoru kullanılacak. Nokia ise yeni ekosistem için, harita, navigasyon ve lokasyon bazlı servisleri üreten, yazan ve geliştiren taraf olacak. Bu konudaki yenilikleri ve AR-GE çalışmalarını da tamamen Finlandiyalı donanım devi karşılayacak. Dil paketlerinin geliştirilmesi için yoğun bir çaba gösterecek olan Nokia, bu yönüyle Windows Phone işletim sisteminin sağlam bir platform olmasında kilit rol alacak.

Nokia Başkanı ve CEO’su Stephen Elop, konuyla ilgili açıklamasında, “Her iki taraf için de en üst düzeyde kazan-kazan durumu yaratacak bir ortaklığa imza atıyoruz. İlişkimizin temelini varlıklarımızın birbirini tamamlayıcı doğası ve ortak çözümümüzün toplam rekabet gücü oluşturuyor,” dedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 685
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.