Nokia Kan Kaybetmeye Devam Ediyor

Nokia Yönetim Kurulu pazar standartlarına uygun ileri seviye akıllı telefonlar geliştiremedikleri için firmanın efsane CEO’su Olli-Pekka Kallasvuo ve onun üst düzey yöneticilerinden oluşan ekibiyle yollarını ayırmıştı. Ardından Microsoft’ta üst düzey yönetici olarak görev yapan Stephen Elop’u CEO koltuğuna geçiren Nokia’da işler daha da karmaşık bir hal aldı.

Stephen Elop’un Nokia adına Microsoft ile oldukça geniş ve bağlayıcı bir anlaşmaya imza atmasının ardından, Microsoft Nokia’nın mobil cihazlar departmanını satın alabilir söylentileri ayyuka çıktı. Bu söylentinin alt metini sizin de anladığınız üzere, Stephen Elop’un truva atı olduğuna işaret ediyor.

Stephen Elop’un gelişi ve Microsoft ile yapılan anlaşma akabinde alınan 1 milyar Dolar, Nokia’yı heveslendirmişti ki, Stephen Elop yine bir kötü haber verdi. Daha önce yanan bir platformdayız diyerek firmanın çok kötü olduğunu şirket içi bir e-postayla çalışanlarıyla paylaşan Elop’un bu e-postası dışarı sızmıştı. Bu sızıntının ardından Nokia istihdamında %30’luk bir küçülmeye gideceklerini duyuran Elop’un son bombası ise satışlarla alakalı.

Stephen Elop bugün yaptığı açıklamayla, Nokia’nın ikinci çeyrek satışlarının daha önce belirttikleri 6.1 – 6.6 milyar Euro aralığının altında kalacağını belirterek bilanço tahminlerini aşağı çekti. Resmii duyurunun ardından Nokia hisseleri 13 yılın en düşük seviyesini görerek taban yaptı.

Konu hakkında açıklama yapan Stephen Elop; “Stratejik değişimler zordur” dedi ve ekledi: “ Mobil pazara çok iyi ürünler sunmamız gerektiğinin ve bu stratejik değişim sürecini hızlandırmamız gerektiğinin farkındayız. Ekiplerimiz çalışmalarını sürdürüyor, 2011’in dördüncü çeyreğinde Nokia olarak ilk Windows Phone 7’li akıllı telefonumuzu satışa sunacağız.” dedi.

Stephen Elop’un söyledikleri oldukça mantıklı ancak ellerini çabuk tutmaları gerekiyor. Çünkü Nokia elinde bulundurduğu pazarları kaybetmeye başladı. Bir dönem ABD pazarını ele geçirmek için milyonlarca Dolar yatırım yapan Nokia, Symbian’ın çağın gerisinde kalmasıyla bu pazardaki etkisini yitirdi. Nokia Windows Phone 7 hamlesiyle kaybettiklerini geri kazanabilir ya da tamamen çuvallayabilir. Ne olacağını bize zaman gösterecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 598
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.