Nokia Mağazaları Kapanıyor

Son yılları mobil pazarda düşüş yaşayarak geçiren Nokia, 2010 ve 2011′de de çok ciddi pazar payı kaybetti. Bu sebeple yazılım ve donanım konusundaki stratejilerinde ciddi değişime giden firma, pazarlama bölümünü de gözden geçirmeye karar verdi.

 

Geçtiğimiz günlerde İspanya, Fransa ve Finlandiya’daki online satış mağazalarını kapatan Nokia, bu listeye iki yeni ülkeyi daha ekliyor. En büyük pazarlardan biri olan ABD ile Avrupa’nın önemli merkezlerinden Britanya’da da online Nokia mağazaları kapanıyor. Böylece Portekiz dışında Nokia’nın Avrupa’da online mağazası kalmadı.

Tabii önemli ülkelerde gelen bu hamlelerin ardından gözler diğer Nokia mağazalarına çevirdi. Porketiz, Çin ve Güney Amerika ülkelerindeki online mağazaların da yakında kapanması bekleniyor. Bu hamlenin sebebinin Nokia’nın direk tüketiciye gitme stratejisinden vazgeçmesi olarak yorumlanıyor. Finlandiyalı firmanın ilerleyen dönemde operatör işbirliklerine ağırlık vermesi bekleniyor.

 

Ayrıca Nokia, son dönemde başarılı olamadığı Japonya pazarından da tümüyle çekiliyor. Birkaç yıl önce de şirketin benzer bir kararı olmuş ancak uygulamaya konulmamıştı. Bu kez Nokia, tüm departmanlarıyla birlikte Japonya pazarından çekileceğini açıkladı. Temmuz ayı sonunda ülkeden çekilmeye başlayacak olan firma, bazı ofislerini yıl sonuna kadar açık tutacak. 2012 ile birlikte de Nokia, Japonya’dan çekilmiş olacak.

Nokia’nın Stephen Elop ile girdiği değişim süreci devam ediyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 864
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.