Nokia, Marka Yüzünü Değiştiriyor

Son birkaç yıldır akıllı telefon pazarında sıkıntı yaşayan Nokia, özellikle 2010’da ciddi bir düşüş yaşadı. Bunun üzerine Finlandiyalı egemenliği bulunan şirketin başına ilk kez yabancı bir CEO getirdi.

Şirketin yeni CEO’su olan Stephen Elop’un bir mantalite değişikliğine gitmesi beklenen bir durumdu. Ancak bu kadar kısa süre içinde bu kadar radikal kararların alınmasını kimse beklemiyordu. Eski bir Microsoft çalışanı olan Stephen Elop, işe Symbian’dan başladı. Yenilikçi ve rekabetçi cihazlara olanak vermeyen Symbian işletim sistemi yerine Android ve Windows Phone 7 alternatifleri gündeme alındı. Ardından da Windows Phone 7 işbirliği resmi olarak açıklandı.

 

 

Bu işbirliği ile birlikte Nokia artık bambaşka bir kimliğe bürünecek. Yıllardır kendi ekosistemini kullanan dev firma artık Microsoft ekosisteminde yer alan firmalardan biri haline geldi. Ancak anlaşılan Nokia’nın kabuk değiştirme hareketi sadece cihazlarla sınırlı kalmayacak.

Bugün resmi bir açıklama yapan Finlandiya merkezli firma, yeni bir marka imajı benimseyeceklerini duyurdu. Bunun ilk adımı olarak da yeni bir yazı fontu tercih edilmiş. ‘Nokia Pure’ adlı font, yıllardır kullanımda olan ‘Nokia Sans’ fontunun yerini alacak. Pure yani sade olarak nitelendirilen yeni font gerçekten de eski fonta göre daha basit bir yapıya sahip. Artık Nokia’nın tüm reklam çalışmaları ve basılı dökümanlarında bu karakterlere yer verilecek.

Yeni fontla birlikte yeni bir marka imajı benimseneceği açıklandı. Firma artık daha sade bir marka imajı çizerek ‘kullanılabilirliği’ ön plana çıkarmak istiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1130
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.