Nokia Ovi Tarih Oluyor

Symbian işletim sistemiyle birlikte dünyanın en çok telefon satan firması olan Nokia, yaşadığı büyük düşüşe rağmen 2011’in ilk çeyreğinde de bu tahtta oturmaya devam etti. Önceleri %40’lara varan bir pazar payı bulunan firma, kısa bir süre içinde %20’lere geriledi. Analiz firmaları, çok yakında firmanın liderliğini kaybedeceğini düşünüyor.

Nokia’ya bu başarıyı getiren Symbian işletim sistemi ve çok farklı segmentlerde yer alan başarılı telefonlardı. Ancak akıllı telefonların pazara girmesiyle birlikte Nokia’da işler iyi gitmemeye başladı. Donanımın yanında işletim sistemi ve uygulama gibi konular ön plana çıkmaya başlayınca Finlandiyalı firma için değişim vakti gelmişti. Nokia bu süreçte Ovi servislerini ve Symbian^3 işletim sistemini geliştirdi.

Fakat Symbian^3’ün yeterince köklü bir değişim sunmayışı ve Ovi Store’un tüm diğer rakiplerinin gerisinde kalması, Nokia’nın bir anlamda treni kaçırmasına sebep oldu. Symbian^3’lü ilk telefon Nokia N8 çok başarısız olmadı belki ancak Nokia’nın Symbian ile yol devam edemeyeceğini gözler önünde serdi.

Birkaç aydır Nokia ikinci değişim sürecini yaşıyor. Şirketin başında Finlandiya dışından Stephen Elop (Microsoft’un eski Office Departmanı Yöneticisi) getirildi ve tüm projeler yeniden şekillendirilmeye başlandı. Elop’un ilk adımı oldukça köklü oldu ve Windows Phone 7 işletim sistemi için Microsoft ile anlaşmak oldu. Ardından da Symbian’a bir fırça daha vuruldu ve Symbian Anna kullanıcılara sunuldu.

Şimdi ise sırada Ovi servisleri var. Symbian ile özdeşleşen ancak bekleneni bir türlü veremeyen uygulama mağazası Ovi Store, Windows Phone 7 ile birlikte de yayın hayatına devam edecek. Ancak görünüşe göre isim olarak aynı kalmayacak. Nokia, yaptığı duyuruyla Ovi Store, Ovi Maps gibi Ovi adı altında faaliyet gösteren servisler artık ‘Nokia Services’ olarak adlandırılacak. Bunun sebebi ise Microsoft ile yapılan karşılıklı anlaşma çerçevesinde Ovi servislerinin Windows Phone 7’li diğer cihazlara da sunulacak olması. Nokia, kendi cihazları dışında da kullanılacak bu servislere kendi adını vermeyi tercih etmiş.

Nokia, bu yazılımları geliştiren ve yürüten projeler konusunda ise bir değişim olmayacağını belirtti. ‘Nokia Services’ ismi, yaz aylarında satışa sunulacak ilk cihazlarla birlikte kullanılmaya başlanacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 909
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.