Nokia Sonunda Symbian’dan Vazgeçti

Symbian… Nokia’yı bugünlere getiren ve dünya cep telefonu pazarının (Android) çıkana kadar en çok tercih edilen işletim sistemi. Java destekli uygulamaları ve kişiselleştiriebilir arayüzüyle Nokia cep telefonlarının milyonlarca satmasına yardımcı oldu. Ama Nokia mobil pazardaki gelişmelerin hızına ve devinimine ayak uyduramayınca hem Symbian’ı hem de şirketi şu an bulunduğu duruma getirdi.

CEO Stephen Elop yanan bir platformun üzerindeyiz açıklamasından sonra Microsoft’un hala tam oturmamış Windows Phone 7 işletim sistemini kullanmak ve yeni bir ekosistem yaratmak üzere yazılım deviyle ortaklık kurdu. Microsoft ile WP7 konusunda ortaklık kurduktan sonra Symbian’dan yavaş yavaş elini eteğini çekmeye başlayan Nokia sonunda emektar işletim sisteminden tamamen vazgeçiyor.

Nokia bünyesinde Symbian alanında çalışan neredeyse tüm çalışanlarının şirketle organik bağını kesmeye hazırlanan Finlandiyalı üretici, tam olarak 4000 kişiyi işten çıkaracak. 2012’ye kadar devam edecek süreçte işten çıkarışan çalışanlarını mağdur etmemekte kararlı olan Nokia, yeni iş bulmakta kolaylık sağlayacak ya da kendi işini kurmak isteyenlere maddi destek verecek.

Symbian üzerinde anlaşmalı olan ve devam eden tüm projeler ise Accenture’a devredilerek anlaşmaların yürürlükte kalması sağlanacak. Nokia bu projelerle ilgilenmesi için işin başına geçirdiği yeni patrona sonuna kadar güvendiğini açıklasa bile Symbian’ın fişinin çekildiğini ve 2012’de WP7’li Nokia telefonlar yaygınlaşana kadar geçiş süreci yönettiğini söylemek yanlış  olmaz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1021
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.