Nokia Symbian’dan Vazgeçmedi

Bir dönem mobil pazarda fırtına gibi esen ve standartları belirleyen firma olan Nokia, son dönemlerde oldukça çalkantılı günler geçirdi. Bu dönemde Nokia Yönetim Kurulu, Nokia’ya altın yıllarını yaşatan üst yönetimi baştan aşağı değiştirme kararı aldı. Bu karar; Nokia CEO’su Olli Pekka Kallasvuo ve ekibinin firmadan ayrılmasına sebep oldu.

İngiliz Symbian şirketinin geliştirdiği Symbian mobil işletim sistemini 2008’de satın alan ve bu mobil işletim sistemine cihazlar geliştirmekte ısrarcı olan Nokia, üst düzey akıllı telefonlarda bir türlü başarılı olamadı. Faturası Kallasvuo ve ekibine kesilen bu başarısızlığın düzeltilmesi için ise Microsoft’un üst düzey yöneticilerinden Stephen Elop Nokia CEO’su olarak atandı.

 

Stephen Elop’un ilk işi ise Microsoft ile Nokia arasındaki bir anlaşmaya imza atmak oldu. Bu anlaşmaya göre Nokia artık Windows Phone 7’li akıllı telefonlar geliştirecekti. Bu anlaşmanın ardından akıllardaki soru işareti ise Symbian’ın geleceği oldu. Nokia, Symbian’ı tamamen rafa kaldırsa kimse onu suçlamazdı ancak firma Symbian aşkından yine vazgeçmedi.

Bir teknoloji sitesi olan Mad For Tech’in haberine göre Nokia 12 Nisan’da Symbian’lı yeni akıllı telefonlarını tanıtacağı bir etkinlik düzenleyecek. Londra’da düzenlenecek olan etkinlikte, birden çok Symbian mobil işletim sistemiyle çalışan akıllı telefon tanıtılacak ve Symbian’ın geleceği de masaya yatırılacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 854
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.