Nokia’da Düşüş Sürüyor

Cep telefonu devi Nokia’nın akıllı telefon dönemine ısınması bir hayli zaman aldı. Önceleri Symbian işletim sistemli akıllı telefonlarda ısrar eden firma, yeni CEO’suyla birlikte Windows Phone 7’ye geçme kararı aldı. Geçtiğimiz günlerde bu anlaşma için imzaları atan Nokia ve Microsoft, ilk WP7’li Nokia’ların 2012’de geleceğini açıkladı. Ancak bu tarih Nokia için çok geç olabilir. Çünkü Finlandiyalı firma müthiş bir hızla düşmeye devam ediyor.

Dün ilk çeyrek sonuçlarını açıklayan Nokia, pazar payına gerilemenin sürdüğünü gösterdi. Global akıllı telefon pazarında geçtiğimiz yıl %41 pazar payına sahip olan Nokia, bu yıl Ocak ayında %31’ gerilemişti. İlk çeyrek sonunda ise firmanın pazar payı %26’ya kadar düştü. Gelir olarak bakıldığında ise Nokia, geçtiğimiz yıla göre %17 daha az gelir elde edebildi.

Nokia’nın sevkiyat yaptığı cihaz sayısı, geçtiğimiz yılın ilk çeyreğine göre %1 artmış. Ancak 2010’un son çeyreğine kıyasladığımızda %18’lik bir düşüş olduğunu görüyoruz.

Nokia CEO’su Stephen Elop, sonuçlarla ilgili yaptığı açıklamada “İlk çeyreği güçlü atlattık. Ancak ikinci çeyrek oldukça zorlu geçecek” dedi. Japonya’daki deprem felaketi hakkında da uyarılarda bulunan Elop, lojistik ve parça temini konusunda sıkıntılar yaşanabileceğine dikkat çekti.

Geçtiğimiz günlerde yeni Symbian Anna sürümünü ile E6 ve X7 modellerini tanıtan Nokia, 2012’ye kadar düşüşü yavaşlatmayı deneyecek. Analistler Nokia’nın Windows Phone 7 ile birlikte tekrar yükselişe geçeceğini öngörüyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 629
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.