Norton çevrim içi aile güvenliği

Symantec, aile bireylerini, özellikle küçük yaştakileri internetin sınırsız dünyasındaki zararlı içeriklerden korumak amacıyla geliştirdiği Norton Online Family servisini beta olarak hizmete açtı. 


Teknolojinin hızlı gelişimi, çoğu ebeveynin çocuklarını hakim olmadıkları bir dünyaya salıvermelerine sebep oldu. Bu sebeple yazılım firmaları ve servis sağlayıcılar "aile koruması"çerçevesinde farklı çözümler sunuyorlar. Son olarak Symantec başarılı bir web servisi hazırladı: Online Family.

 

Henüz beta aşamasında olan servisin test sürecinde Symantec, eğitim, çocuk yetiştirme, meyda, sağlık ve online güvenlik uzmanlarından oluşan bir danışma kurulunu da devreye soktu. Online Family servisini kullanarak aileler, evlerindeki internet bağlantısı üzerinden sanal dünyaya erişen bilgisayarlar üzerinde detaylı yetkilendirme seçeneklerine sahip oluyorlar. Ayrıca bilgisayarlar üzerinden yapılan internet aramalarında kullanılan sorguları da listeleyen servis, özellikle küçük yaştaki kullanıcıların eğilimlerinin belirlenmesi, yönlendirilmesi ve zararlı içerikten uzak tutulması için kullanılabiliyor. Ayrıca çocuğun internet erişimi saat bazlı olarak sınırlandırılabiliyor. Servise eklenen bilgisayarlardan ziyaret edilen siteler de kayıt altına alınıp kronolojik olarak sıralanıyor. Servis dahilinde sistemin çevrim içi yönetiminde etkiyi güçlendirmek adına anlık mesajlaşma sistemi de eklenmiş. Anne babalar çocukları uyarmak için mesaj gönderebiliyor.

Servisin "gizli kurulum" veya "habersiz kayıt" gibi bir seçeneği bulunmuyor. Kısıtlanan veya takip ediln bilgisayarlarda kullanıcı bu yönde bilgilendiriliyor. Şu an beta aşamasında deneme amacıyla kullanılabiliyor. Servisin ücretlendirmesi hakkında bir bilgi henüz açıklanmadı.


Norton Online Family Beta

Kaynak:
Tarih:
Hit: 500
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.