Nvidia cep telefonlarına hazırlanıyor

Nvidia, gelecek sene telefonlarda kullanılacak olan uygulama işlemcileriyle genişleyen akıllı telefon pazarından kendine bir pay istiyor.

Ekran kartlarıyla tanınan firma, APX 2500 modelini sadece mültimedya telefonlarda kullanılmak üzere tasarladı. Mobil bir telefonda bulunan uygulama işlemcisi, bilgisayarda bulunan Intel veya AMD CPU’larla benzerlik gösterir. Tüm bunların içinde kesin olan birşey var ki; o da cep telefonları, sadece görüşme ve yazılı mesaj atmakla yetinmediklerinde gittikçe daha komplikeleşmeye başlamışlardı.

Şimdilerde bu pazar; Texas Instruments, Samsung, Freescale Semiconductor ve Marvell gibi şirketler tarafından ele geçirilmiş durumda. Nvidia’nın bu alana girişi biraz zor olacak gibi duruyor. PC’lerimizin aksine çoğumuz cep telefonlarımızda ne tip bir çip kullanıldığını bilmeyiz. Bu sebeple cep telefonu seçerken de işlemcinin Nvidia olup olmadığına bakılmayacaktır….

Fakat firma iki satış avantajına sahip. Öncelikle, video ve grafik işleyen işlemcilerin nasıl yapıldığını çok iyi biliyorlar. İkincisi Microsoft’un Windows Mobile geliştime yoluyla birlikteler.

 

300 civarında mühendis tarafından geliştirilen cip, Sandisk’in Sansa View gibi medya oynatıcılarına can verebiliyordu ama mobil telefonlar ve navigasyon cihazları için pek uygun değildi. Nvidia kadrosun bir 300 mühendis dah ekledi ve sonunda ortaya APX 2500 çıktı.

 

 

 

 

Çip, ARM11 çekirdek temeline sahip ve 750MHz hızla çalışabiliyor. Ayrıca 720p yüksek çözünürlük videoyu şifreleyip deşifre edebiliyor. Bu da APX 2500 tabanlı bir telefonu, hem bir kamera hem de yüksek çözünürlüklü video oynatıcı olarak kullanabileceğiniz anlamına geliyor.
Nvidia bu teknoloji sayesinde kapıda dizilmiş APX 2500 isteyen müşterilere sahip fakat bunların kim olduğuna dair hiçbir ipucu vermiyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 561
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.