NVIDIA‘dan cevap geldi : Linux‘u önemsiyoruz

 
Kısa süre önce bir toplantıda çalıştıkları en kötü şirketin NVIDIA olduğunu söyleyerek küfüre varan ifadeler kullanan Linus Torvalds'a firmadan cevap gecikmedi.
 
Bir bildiri yayınlayan NVIDIA, Linux'a destek vermenin kendileri için önemli olduğunu, Linux için topluluk ne kadar heyecanlıysa, mükemmel bir GPU tecrübesi için kendilerinin de en az o kadar heyecanlı olduklarını belirtti.
 
Sadece Windows 7 için geliştirilen Optimus teknolojisi ise Bumblebee açık kaynak projesine katılanların desteğiyle Linux için geliştiriliyor. NVIDIA ise Installer'ı geliştirdi ve R295 sürücülerinin read.me dosyalarını değiştirerek Bumblebee ile daha iyi etkileşim kurmasını sağladı.
 
NVIDIA, Linux ortak altyapısını desteklemek yerine kendi ortak kodlarını geliştirerek GPU üzerinde çalışan Linux'a destek vermeyi tercih ediyor. Pek çok kullanıcının hoşuna gitmese de böylece platformdan bağımsız olarak daha iyi bir GPU tecrübesi kullanıcılara sunulmaya çalışılıyor.
 
Bu sayede Linux kullanıcıları yeni GPU'ların desteğini Windows ile aynı anda alabilirken, en son GeForce, Quadro ve Tesla sınıfı GPU'lar da dahil geniş bir grafik birimi yelpazesine Linux üzerinde destek verilebiliyor. NVIDIA ayrıca ARM Linux üzerinde de aktif bir katılım gerçekleştiriyor ve gelecekteki Linux, Android ve Chrome dağıtımlarında kullanılacak son 3.4 ARM çekirdeğinin geliştirilmesinde de bu katılım en üst düzeyde.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 776
Yazar: SARIYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.