Okullar Uydu Üzerinden İnternete Bağlanacak

Okullar Uydu Üzerinden İnternete Bağlanacak

Milli Eğitimi Bakanlığı, Türksat Uydu AŞ ile birlikte yürütülen “Uydu Üzerinden İnternet Erişimi Sistem Merkezi”nin kurulumunun bitmek üzere olduğunu bildirerek, bu çerçevede uydu üzerinden internete bağlanma hizmeti götürülecek okullara ‘VSAT’ sistemlerinin de kurulduğunu açıkladı.

MEB Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik imzası ile valiliklere gönderilen “e-Dönüşüm Uygulamaları ve MEB İnternet Erişim Projesi” başlıklı genelgede, ADSL internet erişim hizmeti götürülemeyecek olar okullar için uydu üzerinden internet erişimi sağlanması konusundaki çalışmaların bitmek üzere olduğu bildirildi.

Çelik, Milli Eğitim Bakanlığı ve Türksat Uydu AŞ ile birlikte yürütülen ‘Uydu Üzerinden İnternet Erişimi Sistem Merkezi’nin (HUB Merkezi) kurulumunun bitmek üzere olduğunu bildirerek, bu çerçevede uydu üzerinden internete bağlanma hizmeti götürülecek okullara, ‘VSAT’ uydu internet erişimi sistemlerinin kurulumunun bitirilmek üzere olduğunu açıkladı.

-ADSL KURULABİLECEK YERLERE VDSL BAĞLANMAYACAK-
Bakanlık Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ankara Gölbaşı Tesislerindeki HUB merkezinin kurulumunun bitirilmesi ile ADSL hizmeti görülemeyecek olan okulların uydu aracılığıyla internete bağlanabileceğini kaydeden Çelik, uydu üzerinden internet erişiminin ise ADSL internet erişimine göre yüksek maliyette olduğuna dikkat çekti. Çelik, Türk Telekomünikasyon A.Ş. bölge müdürlükleri ile valiliklerin ortak çalışarak ADSL götürülebilecek yerlere VDSL bağlanmamasını istedi.

Çelik, söz konusu çalışmaların, internet bağlantısı bulunmayan okul kalmaması amacıyla yapıldığını kaydetti.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 623
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.