Okumuyoruz; sadece

Dünyanın en büyük medya imparatoru haklı çıkıyor. Daha önce Google ve Yahoo'ya açıkça hırsız diyen ve Google bitirme planlarına giren Rupert Murdoch'ın internet basılı habercile zarar veriyor tespitinin doğru olabileceğini gösteren bir rapor yayınlandı. Outsell adlı firmanın 2787 kişinin basılı ve online haber okuma alışkanlıklarını ölçmeyi hedefleyen araştırması geleceğin basılı haber kaynakları için pek de parlak olmadığını gösteriyor.

Outsell'in araştırmasına göre Google haberlerini takip eden okurların %44'ü sadece başlıklara bakıyor ve haberlerin tamamını okumak için tıklayarak, haber sitelerini ziyaret etmiyor. Araştırmaya katılan kişilerin %57'si haberleri takip etmek için öncelikli olarak interneti tercih ediyorlar. Bu %57'yi oluşturan %31'lik oran haberleri Google News gibi toplu haber kaynaklarından takip etmeyi tercih ederken, %18 diğer sitelerden ve sadece %8'i haberci kuruluşların kendi sitelerinden okumaya yöneliyor.

Outsell'in araştırmasından çıkan rakamlara göre 2012 yılına gelindiğinde dünya çağında basılı gazete okuma alışkanlığının %3,5 azalacağı tahmin ediliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1184
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.