Opera şimdi de IE8e çattı

Yüksek bir ihtimalle bu hafta Microsoft, Internet Explorer 8'in nihai sürümünü yayımlayacak. Opera CEO'su Jon von Tetzchner web tarayıcısının yeni sürümünü çetin bir şekilde eleştirdi.

Internet Explorer 8, geçerli web standartlarına uyan ilk Microsoft tarayıcısı. Şu ana kadarki IE sürümleri W3C federasyonunun HTML ve CSS ilkelerinin bazılarını tamamen görmezden geldi, bazılarını öngörülenden daha farklı yorumladı veya tamamen keyfi, yeni biçimlendirme seçenekleri çıkardı. Von Tetzchner Microsoft'un Internet Explorer ile doğru bir yola adım attığını kabul ediyor, fakat yine de firmanın yöntemini "üstünkörü" olmasıyla eleştiriyor.

Opera şefinin sıkıntısının temeli yeni Internet Explorer'ın sunduğu geri uyumluluk modu. Zira IE 8 resmi biçimlendirme seçeneklerine uymayan web sitelerini IE 6 ve 7 motoruyla düzgün bir şekilde göstermeye devam ediyor. Opera şefi webmaster'ların eski sitelerini yeni tarayıcı için optimize etmek zorunda kalmadıklarını ve eski IE sürümlerinin "yanlış" HTML ve CSS ilkelerinin dünya çapında yaygın kalacağını düşünüyor.

Download: Internet Explorer 8 RC1

Kaynak:
Tarih:
Hit: 692
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.