Opera Software’in Kurucusu von Tetzchner İşi Bırakıyor

Web tarayıcı pazarının etkili oyuncularından Opera’dan dün gece yapılan açıklamayla;  firmanın eş kurucusu Jon S. von Tetzchner’ın Opera Software’den ayrılacağı duyuruldu.

Von Tetzchner konuyla ilgili yaptığı açıklamasında: “Bu yönetim kurulunun Opera’nın gelişimi için benimle aynı görüşe ve değerlere sahip olmadığı açıkça ortada.” diyerek bu ayrılığa firmanın üst yönetimindeki anlaşmazlıkların sebep olduğunu beyan etti. Opera Yönetim Kurulu ise firmanın kurucusu von Tetzchner’in iddiaları karşısında herhangi bir açıklama yapma gereği duymadı.

1995’te Geir Ivarsøy ile Opera Software’i kuran von Tetzchner, 2010’a kadar şirketi yönetmiş ve ardından stratejik danışman görevine getirilmişti. Ancak Tetzchner Opera yönetim kurulunun kendisinin görüşlerine gereken dikkati göstermediğini belirtiyor ve ekliyor: “Birçok proje var ancak henüz gün yüzüne çıkmak için gerekli ortam sağlanabilmiş değil.”

Yönetim kurulunun aksine Opera CEO’su Lars Boilesen gecenin ilerleyen saatlerinde açıklama yapmaktan çekinmedi. Boilsen açıklamasında: “Yıllardır Jon ile birlikte çok eğlendik, o muhteşem bir şirket ve marka yarattı. O inanıyordu, burada bir sürü çalışma yaptık. Bana ve buradaki diğer herkese birçok şey öğretti. Jon asla kopyalamadı ve Opera’nın inovatif bir şirket olmasını sağlayarak, her zaman yeni teknolojik hamleleri yapan tarayıcının bizimki olmasını sağladı. Web tarayıcıları ve Opera bu denli geliştiyse şüphesiz ki alkışı hak eden isim Jon’dur. Jon’la ve yarattıklarıyla gurur duyuyoruz ve bunu devam ettireceğiz. 2013’te 500 milyon kullanıcı hedefliyoruz, bu hedefe son derece bağlıyız.” dedi.

Bir kurucunun ayrılık vaktinde yaşadığı her duyguyu fazlasıyla yaşayan Tetzchner’ın ayrılığıyla alakalı tarihe geçecek sözleri ise şu şekilde: “Biz işe başladığımızda küçücük bir ofisteki birkaç iyi ve tutkulu insandan ibarettik. Şu an ise 740 çalışanı ve 200 milyon müşterisi (kullanıcısı) olan dev bir firmayız. Bu nedenle ayrılma kararım son derece duygusal bir değer taşıyor.”

30 Haziran Perşembe Jon S. von Tetzchner’in Opera Software’deki son günü. Hatırlarsınız, Steve Jobs da benzer bir durum yaşamıştı ve ardından dönüşü muhteşem olmuştu. Umarız web teknolojilerinin bu günlere gelmesinde büyük rol oynayan bu adam da bir gün hak ettiği değeri görür.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 609
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.