PC ve Mac Kullanıcıları Karşı Karşıya

Kullanıcılara çeşitli konularda en doğru tercihi yapmalarında yardımcı olmayı amaçlayan bir öneri stesi olan Hunch.com, kullanıcıları arasında yaptığı verilerle PC ve Mac kullanıcı profilini bu zamana kadar görülmemiş detaylarla gözler önüne serdi.

PC ve Mac kullanıcıları arasındaki farklılıkları analiz eden Hunch, bu araştırma için tam 338.315 üyesine sorular yöneltti. Ankete katılan kullanıcıların %52′si PC, %25′i Mac, geriye kalan %23′ü ise diğer işletim sistemlerinden birini kullandıklarını belirttiler.

Bir dönem Apple hayranı editörlerin ve grafikerlerin elinden çıkan tanıtım odaklı içerikler sayesinde akıllara kazınan “Mac genç, PC yaşlı işi” kavramının anket sonuçlarıyla uyuşması ise ilginç. Ankete katılan Mac kullanıcılarının %22′si %18 ile 34 yaş arasındayken, PC kullanıcılarının %22′si 35 ile 49 yaş arasındalar. Bunun bir tesadüf olmadığını düşünüyoruz çünkü az önce bahsettiğimiz tanıtım odaklı içeriklerin sayısı bir hayli fazlaydı ve dünya bu fikri kısa zamanda benimsedi.

PC ve Mac rekabetine yeni bir cephe açmak hele ki bu denli hassas bir konu üzerinden bunu yapmak oldukça kötü. Ancak Hunch anket sorularında katılımcılara eğitim durumlarını da sunmayı es geçmemiş. Ankete göre; PC kullanıcılarının %54′ü 4 yıl veya üzeri eğitim almışken, bu oran Mac kullanıcılarında %67 oranında seyrediyor.

PC kullanıcıların %69′u motor tercihlerini Harley Davidson’dan yana kullanacaklarını/kullandıklarını belirtirlerken, Mac kullanıclarının %52′sinin bu soruya cevabı ise Vespa oldu.

PC kullanıcıları keyiflerine düşkün, gönlüne göre para harcayan kişiler. Yani en azından Hunch’ın anketine göre öyleler. Ankete katılan PC kullanıcılarının %10′u canlarının istediği şeyleri yemeyi ve satın almayı tercih ederlerken, Mac kullanıcılarının büyük bir bölümü tercihlerini uygun fiyatlı şeylerden yana kullanıyorlar.

Mac ve PC kullanıcılarını karşı karşıya getiren yegane konu olan teknoloji de anket konularından birisi olarak işlenmiş. Mac kullanıcılarının %43′ü teknoloji konusunda kendilerini erken benimseyenlerden olarak tanımlarken, PC kullanıcılarının %36′sı ise kendilerini geç benimseyen kullanıcı olarak tanımlıyor. Umarız Mac kullanıcıları her yeni çıkan Apple ürününü, satışa çıktığı gün aldıkları için kendilerini erken benimseyenlerden olarak tanımlamıyorlardır. Şayet böyleyse anketin bu bölümü pek de gerçeği yansıtmayacaktır.

Televizyon izlemeyi sever misiniz? CNBC-E ya da E2 kanallarını sık sık takip ediyorsanız, Hunch’ın PC ve Mac kullanıcılarını karşı karşıya getirdiği televizyon kategorisindeki cevaplar size tanıdık gelecek. Anket sonuçlarına göre PC kullanıcılarının sıklıkla takip ettiği televizyon programları şu şekilde; Smallville, The Tonight Show With Jay Leno ve Law and Order: SVU. Mac kullanıcılarının televizyon trendleri ise şu şekilde sıralanıyor; Parks & Recreation, Bored to Death, Friday Night Lights.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 681
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.