Pentax Satılıyor

Fotoğraf makineleri üretmek engine tecrübe isteyen bir iş. Gövde ve elektronik ekipmanları üretmek kolay olsa da sensör ve lens geliştirmek ve üretmek oldukça zorlu bir süreç. Bu sebeple kamera ve fotoğraf makinesi pazarına girmek isteyen firmalar genelde bir diğerini satın alıyor. Sony’nin Minolta’yı satın alıp pazarda önemli bir konum elde etmesi buna örnek olarak gösterilebilir.

Canon ve Nikon’un güçlü konumları sebebiyle hareketlilik genelde daha küçük oyuncular arasında yaşanıyor. Kompakt kameralar üreten Ricoh ve DSLR modelleriyle ünlü Pentax da bu resme uyan iki firma. Bugün yapılan resmi açıklamayla Ricoh’un, Pentax görüntüleme departmanını satın almak için girişimlere başlandığı duyuruldu.

2007 yılında Hoya Corporation tarafından satın alınan Pentax, tümüyle elde değiştirmişti. Yani Hoya, Pentax’ın hem fotoğraf hem de medical cihazlar üreten departmanlarını satın almıştı. Ancak medical tarafa daha fazla yoğunlaşmak isteyen firma, fotoğraf konusunda yatırımları yavaşlattı.

 

Reuters, bugün yaptığı haberinde Hoya Corp’un Pentax’ı elden çıkarabileceğini bildirmişti. Ricoh’un Pentax konusunda istekli olduğu gelen bilgiler arasındaydı. Nitekim kısa bir süre sonra Hoya Corp. resmi bir açıklamayla satışı doğruladı.

DSLR pazarına girmeyi hedefleyen Ricoh, Pentax tecrübesiyle elini güçlendirmek istiyor. İki firma arasındaki anlaşma da sadece görüntüleme sistemlerini içeriyor. Yani artık Pentax ürünleri Ricoh tarafından üretilecek. Hoya Corp. ise Pentax’ın medikal departmanını elinde tutmaya devam edecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 585
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.