Photoshop Lightroom 2 çıktı

Adobe, fotoğrafları düzenlemek, yönetmek ve yayınlamak için bir çok özelliği barındıran Adobe Photoshop Lightroom 2’yi piyasaya sürdü

 

Çift monitör desteği, tahribatsız görüntü düzenleme, gelişmiş arama gibi eklenen yeni özelliklerle Lightroom 2, fotoğrafın çekilmesinden basılmasına kadar geçen süreçteki işlemleri kolaylaştıran yeni özellikleri içeriyor.

Adobe’nin 64-bit Intel işlemcili Mac OS X 10.5 Macintosh bilgisayarları,  64-bit Microsoft Windows Vista işletim sistemini destekleyen ilk  uygulaması olan Lightroom 2, büyük boyuttaki fotoğraflarla çalışırken geliştirilmiş hafıza performansı da sağlıyor.

Getirilen yenilikler

Lightroom 2’deki geliştirilmiş kütüphane modülü, fotoğrafçının iş akışını daha verimli hale getirmesini sağlıyor. Kütüphane Filtre Bar özelliği ile çoklu sabit sürücülerde, fotoğrafları görüntülü olarak düzenleyebilen fotoğrafçılar, aradıkları görüntülere çok daha kolay bir şekilde ulaşabilecekler. Önerilen Anahtar Kelime özelliği ile de fotoğrafçılar fotoğraf üzerindeki çalışmalarına göre anahtar kelime ekleyebilirler. Çift monitör desteği fazladan çalışma alanı sağlayarak, kullanıcıların fotoğraflarını çok daha geniş bir alanda esnek bir şekilde düzenleyebilmelerini sağlıyor.

Geliştirilen modüldeki yeni yerel düzeltme fırçası, fotoğrafçının fotoğrafın diğer alanlarını etkilemeden belirli alanlarındaki renkleri düzenlemesinde ince ayar yapmasını sağlıyor. Geliştirilen yeni filtreler aydınlatma, berraklık, doygunluk gibi kademeli artan ya da azalan düzenleme efektlerinin tek başına ya da kombinasyonlarının uygulanmasıyla, geniş alanların düzenlenmesini sağlıyor.

Lightroom 2 esnek ve uyarlanabilir şablonlar ile bir ya da birden fazla sayfa üzerindeki farklı boyutlardaki fotoğrafları hızlı bir şekilde hizalayarak, fotoğrafın basımında kağıdın ve mürekkebin daha verimli kullanılmasını da sağlıyor. Akıllı algoritmalar keskin resimleri daha hızlı üreterek, ekran ve basım için optimum keskinliği otomatik olarak belirliyor.

Raw Teknolojisinde Yenilik
 
Yeni raw teknolojisi, fotoğrafçılara esnek kamera profillerine erişmelerini sağlıyor. Kamera profilleri işlem iş akışındaki görsel başlangıç noktasıdır ancak görüntü tercihleri her fotoğrafçıya göre değişir. Adobe, tatsız süprizleri ortadan kaldırmak için, fotoğrafçının kamerasından görmeye alışkın olduğu görüntüye yakın, varsayılan kamera profili sağlıyor. Ayrıca farklı isteklere göre ayarlanabilen daha detaylı özelleştirilebilen profillerin hazırlanmasını da destekliyor. Lightroom 2 ve Camera Raw 4.5’de kullanmak üzere test etmek ve kendi profilinizi yaratmak için, DNG Profile Editor ile birlikte kamera profillerini Adobe Labs (http://labs.adobe.com) adresinden indirebiliyorsunuz.

190’dan fazla kamera modelini destekleyen The Adobe Camera Raw 4.5 eklentisine ve DNG Converter 4.5’e Adobe.com adresinden ulaşılabiliyor.

Ürün özellikleri, güncelleme politikası, fiyatlandırma ve dil seçenekleriyle ilgili ayrıntılı bilgi için http://www.adobe.com/tr/products/photoshoplightroom adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 568
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.