Powerset, Googleı tahtından edebilir mi ?

Henüz Google ile rekabete girmedi ama bizlere şimdilik sadece bir kısmını sunduğu yetenekleri tatmin edici sonuçlar veriyor.

Google internet üzerinde yapılan aramalarda vazgeçemediğimiz kaynakların başında geliyor. Ancak özellikle semantik (anlama dayalı) arama başta olmak üzere farklı arama metodları da geliştirilmeye devam ediliyor. Halen deneme aşamasında olan ve geliştirilen bir diğer semantik arama sistemi de Powerset .

Önceki gün kısıtlı oranda da olsa Powerset, yeni arama teknolojisi hakkında bazı ipuçları verdi. Doğal dil tabanlı aramalarla Wikipedia ve Freebase gibi topluluklarca geliştirilen ortamlar üzerinde çok daha kolay aramalar yapılmasına imkan tanıyan sistem henüz Google ile baş edecek seviyeye gelişmiş değil.

Şu aşamada yapılan arama sonuçları da halen geliştirilme sürecinde olduklarından dolayı bazen saniyeler sürüyor bazen de bir iki saniyede listelenebiliyor. Anahtar kelimelerin yanında cümleler veya sorular yönelterek doğrudan cevaplara veya konuyla bağlantılı makalelere ulaşmak da mümkün.

Kendilerinin Google veya Microsoft'a rakip olmak gibi bir niyetleri yok. Aksine daha çok yaratmaya çalıştıkları teknolojiye odaklandıklarını ifade ediyorlar. Öte yandan bu iki şirketten birisinin Powerset'i satın alması olasılığı da yeni yeni yayılan internet dedikoduları olarak farklı kaynaklarda yer almaya başladı bile.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 881
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.