PS Vita Resmileşti: İşte Yeni PSP!

Dün sizlere Sony’nin  Avrupa Birliği Ticari Marka ve Dizayn Tescil Ofisi’ne yaptığı patent başvurusuyla ilgili bir haber sunmuştuk. Haberimizde Sony’nin “PSVita ve “PlayStation Vita” isimlerini tescil ettirdiğini ve bunları bir ürününde kullanabileceğinden bahsetmiştik. Beklenen oldu ve Sony, E3’te yeni PSP’nin ismini ve çıkış tarihini açıkladı.

Aslında bu tanıtım aylar önce Japonya’da yapılmış ve Sony “NGP” yani “Next Generation Portable” adlı yeni ürününü tanıtmıştı. NGP, yeni PSP’nin kod adıydı ve cihazın yıl sonunda piyasaya çıkacağı açıklanmıştı.

Bugün ise NGP resmi bir isme ve fiyatlandırmaya kavuştu. Sony’nin E3 oyun fuarında düzenlediği tanıtım toplantısında, PS Vita’nın beklendiği gibi yeni PSP’nin resmi adı olduğu açıklandı. İtalyanca “yaşam” anlamına gelen Vita, tüm dünyada yeni PSP’yi temsil edecek. Yani ülkelere göre “PS Life”, “PS Yaşam” gibi değişimler olmayacak.

Vita’nın ABD Fiyatı Wi-Fi model için 249 Dolar, 3G model için 299 Dolar olarak açıklandı. Avrupa’da ise 249 ve 299 Avro şeklinde fiyatlandırmalar olacak. Sony, 3G versiyon için ABD’de AT&T ile işbirliği yapacak. Ancak Avrupa ve dolayısıyla Türkiye’de bir operatör işbirliği olup olmayacağı belirsiz. Sony Ericsson ile Turkcell arasındaki işbirliği ülkemiz için belirleyici olabilir.

PS Vita’nın özelliklerini hatırlatmak gerekirse; İki adet analog kontrol, Jiroskop, ön ve arka kamera, OLED dokunmatik ekran, arka kısımda iki adet touchpad ve 4 çekirdekli işlemci.

Sony, PS Vita’nın 2011’in sonlarında piyasaya çıkacağını açıkladı.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1026
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.