PSN Yine Çöktü (!)

PlayStation Network konusunda yaşananlar, Sony’ye büyük zarar vermeye devam ediyor. Yapılan bir siber saldırı sonrası PSN’deki tüm kullanıcı bilgilerini çaldıran Sony, yeterli önlemleri almamakla suçlanmıştı. Bilgileri oldukça basit bir halde saklayan ve güvenlik konusunda dış kaynak kullanımına giden firma, bu sebeple çok eleştirildi.

Sony Başkanı ve CEO’su Kaz Hirai, PSN konusunda yaşananlardan sonra milyonlarca kişi önünde eğilip özür dilemişti. Ancak Hirai’nin bu onurlu davranışı bile PSN’in imajını kötüye gitmekten kurtaramadı. Düzenlenen basın toplantısında 1 Mayıs tarihinde açılacağı söylenen servisler, ancak 13 mayıs sonrasında açılmaya başladı. Üstelik Sony’nin evi Japonya’da hükümet, gerekli prosedürü yerine getirmediği gerekçesiyle PSN’in açılışını askıya aldı.

PSN servislerinin yavaş yavaş açılması, hediye oyunlar ve oyuncuların tekrar online oyunlarına kavuşması Sony’nin gündemden düşmesini sağlayabilir diye düşünüyorduk. Ancak firma, yaşadığı sorunlarla yine rahat bir nefes almayı başaramadı.

PSN’in hacklenmesinden sonra servisler kapatılmış ve düzeltme çalışmaları başlamıştı. Bu çalışmalar neticesinde PSN tekrar geri döndüğünde de tüm kullanıcıların şifrelerini değiştirmesi istendi. İşi garantiye almak isteyen Sony, yayınladığı 3.61 güncellemesinde şifre değişikliğini zorunlu kılan bir koda yer verdi. Dolayısıyla güncelleme sonrasında PSN’e girmek isteyen kullanıcılar, bir uyarı ile şifrelerinin geçersiz olduğunu ve e-posta hesaplarına gelen link üzerinden yeni bir şifre alabileceklerini öğrendiler.

Ancak gelen link, Sony’nin PSN servisleriyle ilgili bir departmanına aitti ve bu servis kısa süre içinde çöktü. Dolayısıyla şifre değiştirmek mümkün olmadığından PSN’e girmek de mümkün olmadı.

Sony, bu durumla ilgili kısa süre içerisinde bir açıklama yaptı ve “Bu kez hacklenmedik” dedi. Açıklamada URL’in kötü amaçla kullanıldığı ve bu sebeple Sony’nin durumu düzeltmek için siteyi kapattığı belirtildi. Anlaşılan Sony’nin yakası bu işten kolay kolay kurtulamayacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 609
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.