Radeon4870 iflas ettiriyor

Radeon 4870 piyasayı altüst etti

ATI'nin Radeon 4870 grafik kartı bomba gibi düştüğü 3D dünyasında bazı üreticileri iflas etme noktasına getirdi.

AMD-ATI'nin beklenmeyen bir çıkış yakalayan 4800 serisi grafik çözümleri rakip NVIDIA'yı hesapta olmayan fiyat indirimlerine iterek kart üreticileriyle arasının açılmasına sebep oldu.

GeForce GTX 200 serisiyle kısa bir süre öncesine kadar rakipsiz olan NVIDIA, ATI'nin Radeon 4800 hamlesiyle fiyat-performans konusunda ciddi bir darbe yedi. Performans açısından marjinal bir değerde geri olduğu GTX 280'in neredeyse yarı fiyatına satılan Radeon 4870 donanım dünyasında aniden parlayarak NVIDIA'yı ve GeForce çiplerini kullanan ekran kartı üreticilerini zor durumda bıraktı.

Gelen bilgiye göre ağırlıklı olarak NVIDIA ürünleri kullanan 5 ekran kartı üreticisi rakiplerinin ciddi fiyat avantajlarıyla başa çıkmakta zorlanarak iflas noktasına yaklaşırken, 3'ü halen ciddi risk altında. NVIDIA bu sebeple başlangıçta hiç sıcak bakmadığı bir fiyat indirimine, kart üreticilerinin baskısıyla, zamansız bir şekilde gitmek zorunda kaldı. Henüz resmi olmayan bilgiye göre firma, GeForce GTX 260'ın fiyatında 30 dolar, GTX 280'nin fiyatında ise 90 dolara varan bir indirim yapmış durumda. Tabii, kartların son fiyatlarını üreticiler belirlediğinden indirimin etiketlere yansıması birkaç haftayı bulacak.

İndirimin beklenen etkiyi yapıp yapmayacağı ve iflas noktasındaki üreticilerin durumu belirsizliğini korurken, 3D dünyasındaki sıkı rekabetin tüketicilere yeni teknolojiyi hesaplı fiyatlarla alma imkanı sunduğu kesin.                                                          Ati%20Radeon

Kaynak:
Tarih:
Hit: 651
Yazar: shivoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.