Rapidshare ve Fileserve’e Erişim Engeli

elekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) Ankara 14. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 2 Mayıs’ta aldığı tedbir kararını yürürlüğe koyarak dosya paylaşım siteleri Rapidshare ve Filserve’e erişim engeli koydu. 3 buçuk hafta sonra yürürlüğe giren kararla bundan böyle internet kullanıcıları, rapidshare.com ve fileserve.com üzerinden dosya paylaşamayacak.

Sitelere erişim engeli konmasının gerekçesi, özel hayatın mahremiyetinin ihlal edilmesine neden olan bazı görüntülerin bu sitelere yapılan uyarıya rağmen paylaşımdan kaldırılmamış olması. Daha önce uyarıları  dikkate alarak illegal içerikleri yayında kaldıran siteler hakkında çıkan kapatma kararlarını uygulamaya koymuyordu.  Ama Rapidshare ve Fileserve’de söz konusu görüntülerin paylaşımı durduruldukça yeniden eklenmesi nedeniyle kapatma kararı bu kez uygulandı.

Tabii bu engelleme, tıpkı YouTube’a konulan engelleme gibi DNS değiştirilerek aşılabiliyor. İnternet kullanıcıları manuel ayarlarından Google DNS ya da Comodo DNS’lerini girerek hiçbir engellemeyle karşılaşmadan, her iki siteye rahatlıkla erişebilir.

Ancak bu engellemelerde minik bir detay söz konusu. Son dönemde gündemi çokça meşgul eden DNS değişikliği ile engellenen web sitelerine erişim Rapidshare ve Fileserve için de geçerli. Örneğin Google’ın DNS’leri kullanılarak bu iki siteye sorunsuzca erişebiliyor.

Diğer taraftan konunun yasal tarafına bakılacak olursa akla ilk anda MHP’yle ilgili kasetler yüzünden erişim engeli konulduğu düşünülebilir ama başvuruyu yapanlar kurumlar değil şahıslar. Anayasal olarak bireylerin şahsi mahremiyetinin gözetilmesi vekorunması 5651 sayılı yasa ile kanunlarca sağlanıyor. İlk anda internete sansür geliyor diye bakmadan, erişim engelinin bu sebeple olduğunu anlamakta fayda olduğunu düşünüyoruz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1057
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.