Ruslar Gürcülere internette de saldırıyor

Gürcistan Hükümeti, Rusya'yı klasik yöntemlerin dışında internet ortamında da kendilerine saldırmakla suçladı. Gürcü yetkililere göre Rusya özel bilgisayar korsanlığı timleriyle Gürcistan devlet kurumları sitelerini hack'liyor.

 ---

Gürcistan yetkililerinin yanında güvenlik uzmanları da Rusya devleti destekli bilgisayar korsanları timlerinin Gürcü kamu siteleri ve ticari sitelerini kullanılmaz hale getirdiklerini iddia ederken bunun Rusya askeri güçlerininin Güney Osetya'da yürüttükleri operasyonlara destek vermek amaçlı yapıldığı iddiasını savunuyorlar.

Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakashviili'nin resmi intenet sitesi, Gürcistan Dışişleri Bakanlığı internet sitesi, Savunma Bakanlığı Sitesi, merkezi hükümetin internet sitesi ve birçok Gürcü ticari web sitesi geçtiğimiz hafta içerisinde hizmet veremez duruma getirildi.

Bu sitelere girmeye çalışan kullanıcılar 

- Official websites hacked
- 'Cyber warfare campaign'
- Site moved

gibi mesajlarla karşılaşırken Gürcistan Parlamentosu'nun web sitesi www.parliament.ge adresi de kendilerine Güney Osetya Hack Takımı adını veren bir grup tarafından kullanılmaz hale getirildi. Gürcistan parlamentosunun açılış sayfasına Adolf Hitler'in resimleri ve Gürcistan Devlet Başkanı Mikheil Saakashvili'yi birbiriyle kıyaslayan resimler yerleştirildi.

Tüm bu saldırılar neticesinde Gürcistan Dışişleri Bakanlığı ise çareyi Google'ın Blog sayfasında geçici bir sayfa açmakta buldu. Gürcistan'ın en önemli haber sitelerinden civil.ge ise sürekli olarak bir saldırı altında olduklarını dile getirdi.

Rusya'nın Ticari ağlarındaki hareketleri izleyen bir blog yazarı Jart Armin'e göre ise Gürcistan'ın bütün internet trafiği yabancı bilgisayar korsanlarının eline geçmiş durumda. Gürcistan'daki tüm internet trafiği Moksova'daki sunuculara yönlendiriliyor.

Bir müddet sonra hükümetin bazı internet siteleri yeniden hizmet vermeye başlarken Devlet Başkanı Saakashvili'nin sitesi de ABD'deki sunuculara taşındı.

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 906
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.