Sabit Telefonda Numara Taşıma Dönemi

Geçtiğimiz dönemde cep telefonlarında yaşanan numara taşıma sürecinin bir benzeri sabit hatlarda yaşanmaya başladı. Sabit hatlarda numara taşıma konusuna en büyük ilgiyi gösterenlerin başını ise yoğun görüşme trafiğine sahip şirketler çekiyor.

Millenicom Türkiye Pazarlama Müdürü Meltem Cebeci, Sabit Numara Tahsis ve Taşıma Yönetmeliği’nin 2009 yılı sonunda devreye girdiğini, ancak operatörler arası arabağlantı anlaşmaları, test çalışmaları ve uygulamadaki sorunların giderilmesi süreci nedeniyle pratikte sağlıklı uygulanabilmesinin 2010 yılı sonunda başladığına dikkat çekiyor: “Sabit numaralarda numara tahsis ve taşıma uygulaması, sektörümüz, dolayısıyla da şirketimiz için çok önemli bir kilometre taşı. Daha önce abonelerin yaptıkları aramalar için hizmet veriyorduk ancak hat sahipliği yerleşik operatördeydi. Bu uygulama ile artık alternatif operatörler de hat tesis eden ve dolayısıyla aboneye tek elden tüm hizmetleri sunan birer telekom operatörü haline geliyor. Bu, rekabet ortamının sağlanmasında da çok önemli bir konu. Millenicom’a numarasını taşıyan kurumsal abonelerimiz sabit hatları için artık sabit ücret ödemiyor, yaptıkları görüşmeler üzerinden ücretlendiriliyorlar. Bu nedenle de çok ilgi görüyor. Şu an kurumsal abonelerle başladığımız numara tahsis ve taşıma uygulamamızı çok yakında bireysel abonelerle genişleteceğiz. Özetle, sabit telekomda asıl rekabet şimdi başlıyor.”

Meltem Cebeci, sabit hatta numara taşıma uygulamasına en büyük ilgiyi başta çağrı merkezleri olmak üzere yoğun görüşme trafiği olan kurumların gösterdiğine dikkat çekiyor: “Millenicom olarak sunduğumuz sabit telefon hizmetleriyle kurumlara telefon faturalarında %50’ye varan oranda tasarruf imkanı sunuyoruz. Bugün itibariyle 60.000’i aşkın firmaya sabit telefon hizmeti sunuyoruz. Şimdiye dek 1.500’ün üzerinde numara taşıdık ve önümüzdeki dönemde kurumsal abonelerimizin önemli bir bölümünün mevcut numaralarını Millenicom’a taşıyacağını öngörmekteyiz.”

Kaynak:
Tarih:
Hit: 910
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.