Sahte Yazılımlar, Sisteminize Zarar Veriyor

70 ülkede Tüketici Eylem Günü düzenleyen Microsoft, korsan yazılımların kötü amaçlı yazılım artışındaki en büyük etken olduğunu ve bu yazılımların, para ve zaman kaybına neden olduğunu, bilgisayar ve ağ güvenliğini de büyük oranda riske attığını vurguladı.

Düzenlediği Tüketici Eylem Günlerinin amacını, tüketicileri bilinçlendirmek olarak açıklayan Microsoft, yaklaşık 150 binin üzerinde yapılan geribildirim incelemelerinde ortaya çıkan sonucun, korsan yazılımların bilgisayar sistemlerini kullanılmaz hale getirdiğini kanıtladığını belirtti.

Microsoft Türkiye Telif Hakları Müdürü’nün yaptığı açıklamada, sahte yazılımların, internet üzerindeki tehditlere açık olduğunu, bu yazılımların sadece virüs bulaşmasına savunmasız olmadığını ayrıca kişisel bilgilerin çalınmasına da neden olduğunu belirtti. Düzenlenen Tüketici Eylem Günleri kapsamında, tüketicilerin bilinçlenmesinin yanı sıra, endüstri iş ortaklarının da bilinçlendirilmesinin hedeflendiği belirtiliyor.

Özellikle internet kafelerin çocuklar ve gençler için internete bağlanma ortamı sağlamasından dolayı, bu kafelerle çalışma içerisinde olan Microsoft, kafelerin lisanslı yazılım kullanarak, kullanıcılara güvenli bir internet ortamı sağlamaları konusunda destek oluyor. Bu amaçla, 3+ İnternet Kafe adı verilen bir proje ile virüslere karşı internet kafelerin korunmalarını sağlayan lisanslı yazılımlarla buluşmalarını sağlıyor. Bu proje, Ankara ve İstanbul’daki İnternet Kafe Sahipleri Odaları Birliği katılımlarıyla gerçekleşiyor.

Korsan yazılımlara karşı çalışmalar yapan Media Surveillance isimli Alman firması, kötü yazılımlar konusunda yaptığı araştırma çerçevesinde, yüzün üzerindeki korsan Windows kopyaları üzerinde bir deney gerçekleştirdi. Bu kötü yazılımların yaklaşık yüzde 35′inde sistemi ele geçirmeyi hedefleyen kodlar keşfetti.

Bir başka araştırma ise, CD’ler ile satılan sahte yazılımların yarısında kötü kodlar bulunduğu ortaya koyuldu.

Microsoft’un dünya çapında gerçekleştirdiği Tüketici Eylem Günleri ve diğer çalışmaları hakkındaki bilgileri http://www.howtotell.com adresinde bulabilirsiniz.

Kaynak: BilişimHaber
Tarih:
Hit: 826
Yazar: angelofhopeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.