Sahte YouTube sayfaları virüs saçıyor

Uzunca bir süredir kapalı olan video paylaşım sitesi YouTube'a ulaşmanın pek çok yolu var. Ancak dikkat edin, bu yollar güvenliğinizi de riske atabilir!

 

Atatürk'e hakaret eden videolar ve uygunsuz içerik nedeniyle aylardır Türkiye'den erişimi engellenmeye çalışılan video paylaşım sitesi YouTube için kullanıcılar farklı yollarla sitelere erişebiliyorlar. Ancak bu alternatif yollar bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor.

Sisteme zarar veren ve arka planda çalışarak sizi avlayan bu programcıklar, YouTube görünümündeki sayfada izlenen içeriğin güvenilir bir kaynaktan geldiği hissini uyandırırken bir yandan da bilgisayarınıza sızabiliyor.

Bir diğer durumda ise internet üzerinde bilgisayar korsanları arasında dolanan bir yazılım sayesinde sahte görünümde YouTube sayfalarının oluşturulması kolay hale getiriliyor. Bu sayfaya girenler de videoyu beklerken bir hata mesajıyla karşılaşıyorlar. İlgili görüntünün yüklenemediği, yeni eklentiyi indirmeniz gerektiği yönündeki bu uyarıyı kabul edenlerin bilgisayarlarına ise virüs bulaşıyor. Bu noktadan sonra da korsan sizi istediğiniz içeriğe yönlendirse de arka planda istediğini ele geçirmiş oluyor.

Yerli siteler en güveniliri

Öte yandan YouTube'un kapatılması da yerli video paylaşım sitelerine olan ilgiyi artırıyor. Kullanıcıların büyük bir kesimi virüs tehlikesi olmaksızın aradıkları içeriği bu sitelerden takip edebiliyorlar.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 778
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.