Samsung, Apple’a 10 Patent Davasıyla Cevap Verdi

Geçtiğimiz günlerde Apple’ın Samsung’u hırsızlıkla suçlayarak dava etmesi şok etkisi yarattı. Uzun yıllardır iyi bir işbirliği içinde olan iki firmanın ani bir gerginlik yaşaması herkesi şaşırttı. Çünkü davayı açan Apple, Samsung’un en büyük müşterilerinden biri.

 

Samsung’un bazı ürünlerinde Apple’ı taklik ettiği hep konuşulan bir konuydu fakat ‘Seni besleyen eli ısırma’ mantığıyla Apple’ın bu konuda ses çıkartmadığı düşünülüyordu. Birçok ürününde Samsung tarafından üretilen LCD, RAM, depolama elemanları ve çeşitli yongalar kullanan Apple, Koreli firmanın en büyük ikinci müşterisi konumunda. Geçtiğimiz yıl Apple’ın bu komponentler için Samsung’a ödediği para 7 Milyar Dolar civarında.

 

Ancak Apple, ürünlerin geliştirme ve tanıtım aşamalarına büyük yatırım yaptığını ve uzun yıllardır bir imaj oluşturmaya çalıştığını belirtiliyor. Samsung’un özellikle iPhone’un tasarım ve işletim sistemi arayüzünü taklit ettiğini belirten Apple’a göre, bu durum marka imajını zedeliyor. Firmanın açtığı davanın temel dayanağı bu.

 

Samsung ise Apple’ın iddialarına karşı davalarla cevap verdi. Toplamda 10 adet dava açan Samsung, Güney Kore, Almanya ve Japonya’da hakkını arayacak. Koreli firmaya göre Apple, 3G sistemi ve kablosuz iletişim teknolojileri konusunda birçok patentini ihlâl etti.

Samsung dava sonucunda ne talep ettiğini açıklamadı. Ancak bu davaların bir uzlaşma zemini yaratmak için açıldığı düşünülüyor. Bazı kaynaklar birkaç gün içinde iki firmanın da davalarını geri çekebileceğini belirtiyor. Çünkü Apple, büyük ihtimalle bu yıl Samsung’un en büyük müşterisini konumuna yükselecek

 

http://www.tahribat.com/Haber-Apple-Dan-Samsung-A-Kopyacilik-Suclamasi-6092/

http://www.tahribat.com/Haber-Samsung-Dan-Apple-A-Cevap-Gecikmedi-6097/

Kaynak:
Tarih:
Hit: 617
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.