Samsung: Biz Apple’ı Taklit Etmiyoruz

2011 yılında teknoloji dünyasının en dikkat çekici konularından biri de patent davalarıydı. Özellikle Android ve iOS arasındaki rekabetin sonucunda ortaya çıkan bu davalar, en çok Samsung ve Apple’ı karşı karşıya getirdi.

Apple’ın Samsung’a tablet ve akıllı telefon tasarımları üzerinden açtığı davalara Samsung da teknoloji patentleriyle cevap vermişti. Apple, Alman mahkemelerinde Galaxy Tab’ın dizaynına karşı açtığı davayı kazanınca Samsung, bu patentleri ihlal etmeyen yeni bir tableti piyasaya sürmek zorunda kaldı. Bunun üzerine Android partnerlerini korumak isteyen Google, Motorola patentleriyle Apple’a karşı atak yaptı ve bazı davaları kazandı.

iPhone_4_Galaxy_s2

Samsung, birçok konuda Apple’ı taklit etmekle eleştiriliyor. Apple’ın kazandığı davanın ardından bu durum resmiyet de kazandı. Ancak Samsung, ürünlerinde Apple’ı taklit etmediği konusunda ısrarcı.

Bir gazeteye konuşan Samsung’un tasarımdan sorumlu başkan yardımcısı Lee Minhyouk, bu konudaki iddialara bir hayli kızgın;

“Tasarımcı olarak bu konuda bir itibar sorunu var. Galaxy serisi en başından beri özgün bir tasarımdı ve onu tasarlayan kişi de benim. Bu tasarım için onlarca çizim ve prototip ürettik. Bizi kopyacılıkla suçlayanlar bu prototipleri bir aldatma gösterisi olarak mı görüyorlar?”

Minhoyuk ayrıca, Apple’ın baş tasarımcısı John Ive’ı da övüyor ancak Samsung’un bir gün Apple’ı geçeceğini söylüyor.

“Ben henüz Ive’ın seviyesinde olmayabilirim. Ama Samsung’un bir gün ikonik ürünler hazırlayacağına inancım tam.”

Samsung, sadece Apple ile olan rekabetinde değil birçok farklı ürününde özgünlük açısından sorgulanıyor. Aslında bu sadece tasarımla ortaya çıkan bir durum değil. Fikir ve tarz açısından da Samsung’un diğer firmaları takip ettiği konular var. Ancak onlarca firmanın rekabet haline olduğu bir sektörde bunun önüne geçmek pek mümkün değil. Samsung’tan beklenen, takip eden değil takip edilen bir firma olması.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 742
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.