Samsung iPad 3 ve iPhone 5’i Göremeyecek

Apple ve Samsung arasında, mahkemeye taşınanan patent davası sürerken, mahkeme Apple lehine ikinci bir karar vererek Apple’ın elini iyice güçlendirdi.

Samsung ile Apple arasındaki patent davası her duruşmada farklı bir hal alıyor. İlk olarak Samsung üretimi olan Galaxy Tab, Galaxy S ve Galaxy S2’nin Apple’ın cihazlarını taklit ettiği iddiasıyla mahkemeye veren Apple, Samsung’u bundan sonra piyasaya süreceği telefonları görme hakkı elde etmişti. Tabii görmekten kastımız şirket avukatlarının cihazları görerek, Apple’ın sahip olduğu patentlere ya da tasarım çizgilerini barındırıp barındırmadığı. Bu kararla adeta şoke olan Samsung, mahkemeye bu kararın rekabete aykırı olduğunu belirterek kendilerine de iPad 3 ve iPhone 5’i görmek hakkı verilmesini talep etti. 

Mahkeme heyeti, yaptığı son duruşmada, Samsung’un talebini reddederek deyim yerindeyse; Apple’ı 2:0 öne geçirdi. Mahkemenin Samsung’un talebini geri çevirme konusunda çeşitli nedenleri var. Bunlardan ilki, Apple’ın mevcut ürünlerinin ilk olarak Samsung tarafından taklit edilmesi ve ürünlerin ihlal edilmesiydi. Yani mahkeme Samsung’a kaba tabirle hem suçlu, hem de güçlü olamazsın dedi.  İkinci olarak Apple’ın mevcut patent ve yeniliklerini cihaz çıkana kadar saklı tutmasını sebep gösteren mahkeme, buna karşılık Samsung’un ürünlerinin çıkış tarihini duyurması, piyasaya çıkış tarihinden önce örnekler dağıtmasına dikkat çekerek, “zaten sizin için gizlilik söz konusu değil” mesajı verdi.

Dava tamamen kapanmış değil, gelecekte aynı tarihlerde, aynı kategroilerde, birbirine benzemeyen Samsung ve Apple ürünleri çıktığı taktirde Samsung aklanacak. Ama o zamana kadar Samsung kolay lokma olmadığını göstermek için elinden geleni yapacaktır.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 551
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.