Samsung Smart TV Uygulamaları Rekora Koşuyor

Samsung, online dünyada adından söz ettirmeye devam ediyor. Çeşitli uygulamaların kolayca indirebildiği Samsunp Apps mağazasındaki TV uygulamalarının  14 ay gibi kısa bir sürede 5 milyon kez indirildiğini duyuran Samsung, SMART TV döneminde sadece SMART TV’leri ile değil TV uygulamaları ile de çok konuşulacak gibi görünüyor. Çevrimiçi dünyanın dört bir yanında ve özellikle de ABD ve İngiltere’de en çok indirilen uygulamaların başında YouTube uygulaması geliyor. Türkiye de ise. Samsung 7/24 Sinema & İşTV uygulamaları popüler uygulamalar arasında yer alıyor.

Paylaşılan deneyimleri zenginleştiren ve TV’lerin ailelere yönelik özelliklerini öne çıkaran uygulamalar günümüzde oldukça popülerleşiyor. En çok indirilen YouTube uygulamasının hemen ardından gelen uygulamalar arasında Vimeo (Dünyada 4., Güney Amerika ve BAE’de 1.), Blockbuster (Dünyada 6., ABD’de 2.) ve Dailymotion (Dünyada 9., Rusya’da 1.) yer alıyor. Google Maps (2. sırada), AccuWeather (3. sırada) ve USA Today (7. sırada) gibi haber uygulamaları da tüm dünyada en çok indirilenler listesinde üst sıralarda yer aldı.

Samsung Electronics Türkiye Dijital Pazarlama Müdürü Ömer Süner konuyla ilgili olarak, “Bu uygulamaların hem global hem de bölgesel bağlamda en çok indirilen uygulamalar listelerinin en üst sıralarında yer alması bizim için sürpriz değil. Televizyon, ailelere yönelik bir cihaz ve insanlar arkalarına yaslanıp televizyon önünde geçirdikleri zamanın keyifli olmasını istiyor. Bu uygulamalar tüketicilerin televizyonlarında oyun, sosyal ağlara erişim ve üçüncü parti uygulama geliştiriciler tarafından geliştirilen sınırsız uygulama seçenekleri gibi farklı deneyimleri keşfetmeleri için de bir giriş noktası.” dedi.

Samsung Apps uygulama mağazasında şu an TV’lere yönelik olarak özel tasarlanmış 550’den fazla uygulama yer alıyor. Bu uygulamaların yaklaşık yüzde 60’ını oyun, video ve haber uygulamaları oluşturuyor. Samsung’un TV uygulamalarını indiren tüketici sayısındaki hızlı artış da dikkat çekiyor. 2011 yılının Şubat ayında 2 milyonuncu kez indirilen Samsung Apps’un bu sayıyı 5 milyona çıkarması yalnızca dört ay aldı. Samsung kullanıcıları her dört günde bir televizyonlarından ortalama 100.000 uygulama indiriyorlar. Samsung Apps uygulama mağazası şu an dünya çapında 120 ülkede hizmet veriyor.

Samsung,  Samsung Apps’in lanse edildiğinden bu yana televizyon uygulamaları alanındaki başarısı ile liderlik konumunu güçlendirdi. Dünya çapında uygulama geliştiricilerine yönelik düzenlediği bir dizi yarışma ile de SMART TV’ler için planlanan çok yönlü pazarlama kampanyasını destekledi. Samsung’un gün geçtikçe genişleyen uygulama geliştiricileri topluluğu, ücretli uygulamalar kategorisindeki birçok uygulamaya imza attı. Bu uygulamalar arasında yer alan ve bir dizi takım yıldızı görüntüsü ile farklı açık hava sesleri yaratan Skyview, ABD’de en çok satılan ikinci ücretli uygulama oldu.

Samsung’un Görüntüleme Cihaz ve Sistemleri’nden Sorumlu Başkan Yardımcısı Kevin Kyungshik Lee konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Uygulama geliştiricilerimizin başarısı ve indirilen uygulama sayısındaki hızlı artış, televizyonlara yönelik tasarlanan ve geliştirilen uygulamaların tüketicilerin televizyon izledikleri oturma odalarında önemli bir yere sahip olduğunu gösteriyor. Bu uygulamalar SMART TV deneyiminin önemli temel taşlarından biri ve hem sayıları hem de sundukları farklı deneyimler artmaya devam edecek

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1220
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.