Samsung’a Bir Darbe de Microsoft’tan

Apple ile ABD’de sert bir tazminat savaşına giren ve her gün Apple’ın yeni davalarıyla uğraşan Güney Koreli elektronik devi Samsung’a bir darbe de Microsoft’tan geldi. Yazılım devi, “Android’i bitirme planı” çerçevesinde Samsung’dan, sattığı her Android telefon için 15 dolar talep ediyor.

Aslında Microsoft’un talep ettiği bu para hukuki ve Android telefonlarda çalışan bir Microsoft patenti sebebiyle isteniyor. Hatta kesinleşmemiş kaynakların verdiği bilgiye göre, Samsung gibi en büyük Android üreticilerinden HTC, bu parayı Microsoft’a parça başına ödüyor.

Reuters’in haberine göre, Microsoft, telefon başına yapılan ödemenin daha düşük olacağını Samsung’a iletti ancak tek bir şartla: Samsung Android tabanlı telefonlar üretmeyi bırakıp sadece Windows Phone 7’li cihazlar üretirse. Bu teklif doğruysa, Microsoft, telif haklarının arkasına sığınıp Android’i paçasından aşağı çekmeye çalışıyor denilebilir. Samsung bu teklifi kabul ederse şimdiye kadar sattığı Andoid telefon başına 10 dolar ödeyecek. Milyonlarca telefon düşünüldüğünde 5 dolarlık fark, toplu ödemede büyük bir yekün çıkarabilir.

Microsoft son derece yasal yollarla aldığı bu parayı akıllı telefon üreticilerinden talep etmekte haklı. Yazılım geliştirmeye para harcamak istemeyen ya da lisanslı yazılım almak istemeyen neredeyse tüm telefon üreticileri Android’i tercih ediyor. Microsoft, Samsung’a yaptığı bu teklifi LG, Motorola gibi diğer devlere de yaparsa, pazarda çok fazla Windows Phone 7 cihazı görebiliriz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 892
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.