Sanal cep telefonu geliyor

Yakında sanal cep telefonu uygulaması geliyor. Sanal cep nasıl kullanılacak?

Sanal cep telefonları 2008'de hizmet verecek. Telekomünikasyon Kurumu, 2008 iş planına sanal cep telefonu operatörlerinin yetkilendirilmesini de aldı.

Telekomünikasyon Kurumu'nun yetkilendireceği 'sanal mobil' operatörleri mevcut GSM operatörlerinin altyapısını kullanarak, kendi abone sistemini oluşturacak.

Yeni operatörlerin piyasaya girmesiyle aboneler hem farklı hizmetlerden yararlanacak hem de ucuz hizmet alabilecek. GSM operatörlerinin pek sıcak bakmadığı uygulamaya, futbol kulüpleri ve alışveriş merkezlerinin ilgi göstermesi bekleniyor.

HİZMET ÇOK FATURA TEK

Telekomünikasyon Kurumu, Türkiye'de mobil iletişim alanında hizmet çeşitliliğini artırarak, yatırım, istihdam ve gelir açısından avantaj sağlanmasını, abonelerin aldıkları birden çok hizmetin tek faturada ücretlendirilmesini sağlamak amacıyla düzenleme yapmaya hazırlanıyor.

Bu çerçevede, kurum, (Mobile Virtual Network Operators MVNO) çalışmalarını kısa sürede tamamlayacak. Sanal mobil operatörler, GSM operatörlerinde toplu görüşme süresi satın alacak ve pazarlayacak.

Şimdiye kadar 35 ülkeden bilgi talep eden kurum, bir anketle sektörün görüşlerini aldı. Telekomünikasyon Kurumu'nun yaptığı ankete Turkcell ve Avea'dan cevap gelirken, Telsim'in henüz yanıtını göndermediği öğrenildi. Turkcell, cevabında, haklarını ve abonelerini kaybedeceğini belirtirken, Avea da şirkete zarar gelebileceğini belirtti.

Herkese faydası var

Öte yandan, kurum, yetkilendirmenin GSM operatörlerine faydasının da olabileceğini belirtiyor. Kurumun çalışmalarına göre, mevcut GSM operatörleri varsa fazla kapasitesini paraya çevirme imkanına kavuşacak.

Eskiyen altyapılarını sanal mobil operatörlerine yeniletme imkânına kavuşacak. Sanal mobil operatörler, mobil pazarda hizmetlerin çeşitlendirilmesini ve maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak.

Rekabet ortamıyla vatandaşlar hizmeti daha ucuz alma imkânına kavuşmuş olacak. Abonelerin farklı GSM operatörlerinden alacağı hizmetlerin tamamı, abone oldukları operatörlerin gönderdiği faturalara yansıyacak. Piyasaya yeni girecek operatörler, bir veya birden fazla mobil operatörün şebekesini kullanarak abonelere hizmet verebilecekler.

Sanal telefon nasıl çalışacak ?

Sanal mobil operatörleri, mevcut GSM operatörlerinin frekans bandı üzerinden hizmet sağlayacak. Her operatör kendi abonelerini oluşturacak ve abonelerine numara verecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1570
Yazar: ZaYGoYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.