Sanal Müfettiş

 

İnternetin sanal müfettişleri akıllı yazılımlar olacak. Kullanıcı takibinin yanı sıra virüs veya Truva Atı gibi sanal zararlılar yakından izlenecek.

Silikon Vadisi'ndeki teknoloji şirketleri artık kullanıcının internetteki hareketlerini izleyerek telekom şirketlerine gelir yaratırken, virüsler ve Truva Atı yazılımlar konusunda koruma konusunda kurumlara kişisel hareketleri izleme şansı verecek.

Tüm dünyada tartışma konusu olan ve internette hareket eden her parçacığı izleyen bu akıllı yazılım servislerine genel olarak DPI (Deep Packet Inspection) adı veriliyor.

Geçtiğimiz günlerde Amerika'da Silikon Vadisi'nin en ünlü üniversitelerinden Standford'da düzenlenen Ericsson Business Innovation Forum 2011'de gündeme gelen konulardan biri de yeni nesil mobil ve sabit telekom şebekeleri oldu. Hızlı internet servislerini kuran telekom şirketlerine yeni gelişen şebeke teknolojileri konusunda bilgiler aktarıldı. Dikkat çekici konulardan birini de video, müzik ve benzeri premium servislerin nasıl verileceği oldu. Bu konuda en çok tartışılan konulardan biri de telif hakları ihlalleri ve virüs tehditlerine karşı da kullanılacağı iddia edilen ve çok tartışılan DPI teknoloji oldu.

DPI teknolojisi şimdilik ticari amaçla Türk Telekom ve Turkcell tarafından henüz kuruluyor. Avea da anlaşma aşamasında bekliyor. Avrupa'da ve Amerika'da bu tür teknolojiler şebekelere kurulmaya başladı. Bu yüzden Avrupa'da ve ABD'de de kişisel hakların ihlal edilip edilmediği tartışma konusu oluyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 524
Yazar: warlockYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.