Saniyede 20 bin trilyon işlem

IBM dünyanın en hızlı bilgisayarından 16 kat daha hızlı çalışan yeni süper bilgisayar Sequoia'yı üreteceğini açıkladı. Yeni bilgisayar saniyede 20 katrilyon işlem yapabilecek.

Top500 listesinin başındaki IBM Roadrunner

ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi'nde kullanılacak ve bilgisayar dünyasında yeni bir rekora imza atacak yeni süper bilgisayar IBM tarafından tasarlanmaya başladı. Daha akıllı simülasyonlara olanak sağlayan Sequoia, öncelikli olarak ABD’nin nükleer silahlarının güvenliğini ve güvenilirliğini test etmek amacıyla kullanılacak ve gerçek silah testleri ihtiyacını ortadan kaldıracak. Daha sonra astronomi, enerji, genom bilimi ve iklim değişiklikleri konularındaki araştırmalarda da yararlanılacak. 20 petaflopun (saniyede 20 bin trilyon veya 20 katrilyon işlem) üzerindeki hızlara ulaşacak süper bilgisayarın 1 günde işleyeceği bilgiyi işlemek için, 120 milyar insanın hesap makinesi kullanarak yaklaşık 50 yıl çalışması gerekiyor.  

Günümüzün en güçlü süper bilgisayarından yaklaşık 16 kat daha hızlı olacak Sequoia, Top500 listesindeki süper bilgisayarların toplamından daha fazla işlem gücü sunacak. Linux işletim sistemi tabanlı Sequoia, geleneksel süper bilgisayar tasarımlarıyla karşılaştırıldığında, daha önce benzeri görülmemiş bir enerji verimliliği sağlayacak. Sequoia’nın vat başına 3.050 hesaplama yapabilme gücüyle, dünyanın en verimli sistemleri arasında yer alması bekleniyor. IBM'in Roadrunner süper bilgisayarıyla kıyaslandığında, Sequoia, sadece 2 kat güç artışıyla 16 kat daha fazla performans sunuyor.   

Sequoia, geleceğin IBM BlueGene teknolojisine dayanacak. 96 adet buzdolabı boyutundaki raflar üzerinde sadece 318 metrekare alan kaplayacak sistemde, 1.6 milyon adet IBM POWER işlemcisi ve 1.6 terabayt bellek kullanılacak. Sequoia sistemi, her düzeyde gelişmiş fiber optiklerden yararlanılan en gelişmiş teknoloji ürünü bir anahtarlama altyapısını kullanacak.  
Sözleşme uyarınca 2011’de ABD Enerji Bakanlığı Ulusal Nükleer Güvenlik İdaresi’ne teslim edilecek Sequoia, 2012’de kullanıma girecek.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 684
Yazar: WarninG_ErroRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.