Şarj Aletini Unutun, Tişört Var!

Çevre bilinci ve yeşil teknolojiler geliştikçe gündelik hayatımızda da bazı değişimler yaşanıyor. Genellikle yeni teknolojiler oldukça pahalı olduğundan ilk etapta sadece büyük şirketlerin projelerinde yer bulunuyor. Ancak zamanla maliyet düştükçe bu teknolojiler son kullanıcıya ve dolayısıyla gündelik hayatımıza giriyor.

Buna en güzel örnek güneş enerjisi. 10 yıl öncesine kadar oldukça pahalı olan güneş panelleri, artık el çantaları ve cep telefonukılıfları üzerinde yer alıyor.

Çevreci teknolojilerin kullanım alanlarına birçok farklı örnek göstermek mümkün. İngiliz operator Orange da bu teknolojileri yakından takip eden bir firma. Uzun yıllardır Glastonbury Festivali’ne sponsor olan Orange, elektriğin çok değerli olduğu çadırlarda cep telefonları için şarj imkanı sunuyor. 2007 yılında bu elektriği rüzgar türbinlerinden sağlayan firma, 2008’de ise gençlerin dans ederken harcadığı enerjiyi elektriğe çeviren bir teknoloji kullanmıştı.

2009’da solar tente’den fazla verim alamayan firma, 2010’da yine kişisel enerjiye dönüp hareketten elektrik üreten ayakkabılar dağıtmıştı. Bu yıl da yine festivale gelen gençlerin enerjisi ve müzikten elektrik üretilecek.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Orange, bu yıl piezzoelektrik sensörler kullanan tişörtler geliştirmiş. Bu sensörler darbeye tepki veriyor ve elektrik çıkışı sağlıyor. Orange’ın hedefi ise konser esnasında oluşan yüksek gürültüden faydalanıp bu sayede piezzoelektrik pedleri harekete geçirmeyi hedefliyor.

Bu tişörtler Glastonbury’nin çamur deryalarında ne kadar dayanır, bunu zaman gösterecek.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 624
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.