Seagate, Samsung HDD Departmanını Satın Aldı

Koreli teknoloji devi Samsung, rekabetin yoğun olduğu sektörlere girmekten çekinmeyen bir firma. Birçok sektörde olduğu gibi Hard Disk sektöründe de Western Digital ve Seagate karşısında oldukça güçlü bir konuma sahip olan firma pazardan çekilme kararı aldı. Açıklanan yeni anlaşma ile Samsung’un ilk kez bir pazardan çekildiğini görüyoruz: Samsung HDD, Seagate’in oluyor.

 

19 Nisan tarihinde yapılan açıklama ile Samsung, Hard Disk üretimi yapan departmanını Seagate’e satacağını açıkladı. Hard Disk pazarında en büyük firmalardan biri ve Samsung’un en büyük rakibi konumundaki Seagate, Koreli firmaya toplam 1,375 Milyar Dolar ödeyecek. Bu miktarın bir kısmı nakit olarak ödenecekken bir kısmı da hisse senedi olarak ödenecek.

Aslında bu anlaşma Samsung’un ‘pes etmesi’ olarak adlandırılamaz. Çünkü Koreli firma satış karşılığında nakit ve Seagate’in %9.6 hissesine sahip olacak. Ayrıca Seagate yönetim kurulunda da Samsung’tan bir isim yer alacak. Samsung’un SSD departmanı ise görevine aynı şekilde devam edecek.

 

Dolayısıyla Samsung, Hard Disk üretimini bir nevi ‘Dış kaynak’ yatırımına çeviriyor. Kendi markasıyla Hard Disk üretmeyecek olsa da tüm Samsung ürünleri için Seagate Hard Diskleri kullanılacak. Hard Disk departmanının boşluğunu SSD ile doldurmayı planlayan Samsung da Seagate’in SSD ürünleri için NAND bellekler sağlayacak.

Bu anlaşma sonrasında Koreli firmanın SSD modellere ağırlık vermesi bekleniyor. Anlaşmanın tamamlanmasının 2012’yi bulacağı açıklandı. Bakalım son çeyrekte kaybeden Seagate için bu anlaşma taze kan olacak mı?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1198
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.