Seagate’in Gelirleri Beklentileri Aştı

Teknoloji pazarı geçtiğimiz yılı yaklaşık olarak yüzde 20’lik büyüme performansı gerçekleştirerek şimdiye kadar en iyi dönem olan 2007 yılının üzerinde yer aldı. Bu durum 2011 yılında markaların beklentileri daha da artıyor.

Geçtiğimiz çeyrek içerisinde Samsung’un HDD departmanını satın alarak önemli bir adım atan Seagate de bu hamlenin faydasını görmüşe benziyor. Çeyrek rakamlarını açıklayan Seagate, üç ayda 49 milyon disk sattı ve 2,7 milyar dolar gelir elde etti. İlk çeyrekte brüt marj olarak %18’i hedefleyen Seagate, bu satıştan % 19,1′lik bir brüt kar, 93 milyon dolar net gelir ile hedefin üzerinde bir rakama ulaştı. Hissedarlarının değerini en üst düzeye çıkarmak olduğunu belirten Seagate, hisse başına da 0,21 dolar seyreltilmiş kazanç bildirdi.

Seagate Başkanı ve Genel Müdürü Stephen Luczo gelecek dönemler ile ilgili olarak da “Nakit miktarının daha da ileriye götürülmesi için birçok farklı stratejileri değerlendirmeye devam edeceğiz” diye belirtiyor. Piyasa dinamiklerindeki değişikliklere hızlı cevap verebilmek, fırsatlardan yararlanmak ve gelecekteki büyüme yatırımları için tedbirli nakit politikası uygulayacaklarının da altını çiziyor.

Seagate’in satışlarına baktığımızda son birkaç çeyrekte 46-49 milyon adet seviyesinde gzeindiğini görüyoruz. Son kullanıcı tarafı sürekli en yüksek satış miktarlarına ulaşırken kurumsal ve non-compute pazarları sabit bir seyir içerisinde. Görünüşe bakılırsa SSD’lerin yüksek fiyatları halen HDD’lerin cazip olmasını sağlıyor. Ancak Seagate’in SSD rakamlarını ayrıca açıklamamış olması sebebiyle tahmin yürütmek zor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 556
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.