Sergey Brin Facebook ve Apple’ı Topa Tuttu!

İnternetin geleceğinin pek parlak olmadığını düşünen internet devi Google’ın kurucularından Sergey Brin firmalarının para hırslarını en önde tutmasından yakındı.

Guardian’a verdiği röportajda Apple ve Facebook’a eleştiriler yağdıran Sergey Brin firmaların faaliyet gösterdiği piyasalarını ele geçirme arzularının rekabeti öldürdüğü ve bazı sektörlerin tekelciliğe sürüklendiğini ve bu durumun interneti tehdit ettiğini belirtti. Apple’ın akıllı telefonlarında kullanılan uygularların arama motorları tarafından taranmadığını ve bu sayede birçok bilginin kullanılmadan kaldığını belirten Brin Facebook’a giren verilerin bir daha dışarı çıkmadığını, fakat Facebook’un yıllardır Google’ın Gmail uygulamasının verilerini kullandığını belirtti.
sergey_brin

Brin bu tarz hareketler ile kullanıcıları etkilemeye çalışan firmaların tekelcilik oluşturmaya çalıştığının altını çizdi ve bu durumun rekabetçili etkileyerek yenilikçiliğin önüne geçeceğini düşündüğünü söyledi.

brin bir diğer rahatsız olduğu konunun sansürcülük olduğunu söyledi ve Çin, Suriye ve İran gibi ülkelerin uyguladığı internet sansürüne karşı çıktığını, insanların haber alma ve özgürlüklerini kimsenin müdahale etmemesi gerektiği görüşünü savunduğunu belirtti. Google’ın sahip olduğu video servisi sunan sitesi Youtube Türkiye’de uzun süre kapalı kalmıştı.

Sansür görüşlerini belirten Brin röportajın sonunda ise internetin sunduğu özgürlüklerden bahsetti. İnternetin açıklık ilkeleri üzerine kurulduğunu belirten Brin önümüzdeki günlerde Google’ın ne gibi yeni uygulamalarla kullanıcıların karşısına çıkacağı konusunda ise bir bilgi vermedi.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1266
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.