Sharp Full HD’yi 16’ya Katladı

Akıllı telefonlarla birlikte başlayan çözünürlük furyası, tüm diğer ekran boyutlarına da sıçramış durumda. Birkaç yıl öncesine kadar SD ile HD arasında geçiş yaşarken artık Full HD çözünürlüğe sahip olmayan bir televizyon bulmak oldukça zor. Ancak yakında ‘ppi’ kelimesini daha sık duyacağız gibi görünüyor.

Ppi yani inç başına düşen piksel sayısı, uzun yıllardır var olan bir terim. Ancak bu terimi hayatımıza iPhone 4’ün Retina ekranı soktu. 3,5 inçlik ekranında 326 ppi değeri sunan bu ekran, insan retiasının görebileceğinden daha küçük piksellere sahip.

Retina ekranın geliştiricisi olan LG, bu yıl tabletler ve televizyonlar için de yüksek çözünürlüklü ekranlar geliştirdi. 7, 9.7, 10.1 ve 85 inç gibi boyutlarda henüz 326 ppi değerini yakalamak zor olsa da 100 ppi’ın üzerine çıkılması bile oldukça önemli bir gelişme. LG’nin ürün gamında 7 inç 212 ppi, 10.1 inç ise 150 ppi değerini yakalayabiliyor.

Ekran konusunda bir başka iddialı firma Samsung ise 10.1 inçte 300 ppi değerini yakalamış durumda.  Tablet ve akıllı telefon ekranları konusunda bu iki firmanın başabaş bir mücadele içinde olduğu ortada. Ancak televizyon konusunda liderlik başka bir Uzakdoğulunun elinde.

Sharp, bugün yaptığı tanıtım ile dünyanın ilk 85 inç süper yüksek çözünürlüklü televizyonunu tanıttı. LG gibi dev bir firma bile 84 inç boyutunda 55 ppi değerine ulaşabilirken Sharp, 85 inç ile 103 ppi değerine ulaşmayı başarmış.

85 inç boyutundaki ekran, 7680×4320 piksel çözünürlük sunuyor. Bu çözünürlük ise 103 ppi değerine denk geliyor. Full HD çözünürlüğün 1920×1080 olduğu düşünürlürse Sharp’ın ekranı 16 kat daha fazla detay sunuyor.

Sharp, bu ekranın üretimi konusunda henüz bir açıklama yapmadı. Ancak yakın zaman içerisinde piyasaya çıkması pek mümkün görünmüyor. Zira şuan böyle bir çözünürlükte içerik ya da yayın bulunmuyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 957
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.