Sınırsız çevrimiçi dosya paylaşımı ve depolama: Wuala!Bu yeni paylaşma (peer2peer) ortamıyla istediğiniz müzik, video veya dosyayı boyut ve bant genişliği sınırı olmadan arkadaşlarınızla paylaşabileceksiniz. Öncelikle sisteme girer girmez 1GB bedava depolama alanına kavuşuyorsunuz. Wuala topluluğuyla paylaştığınız dosya boyutu oranı kadar bedava depolama alanına kavuşuyorsunuz. teknomag.com

Dosyalarınızı Wuala uygulamasının içerisine sürükleyerek çok pratik olarak paylaşabiliyorsunuz.

Wuala tüm kullanıcılarının hard-disklerinin oluşturduğu ağlar topluluğudur. Paylaştığınız her dosya 500 parçaya ayrılır ve binlerce kullanıcıya dağıtılır. Eğer siz veya dosyayı paylaştığınız biri bir dosyayı yüklemek veya oynatmak istediğinde o dosya tüm kullanıcılardan size doğru çekilir. Yani buraya kadar bir bakıma BitTorent mantığı. Kullanıcı ne kadar depolamaya ihtiyaç duyarsa o oranda dosya paylaşması gerekiyor. Kullanıcının hard-diskinden paylaşımı açtığı dosya boyutu ile çevrim içi süresi kadar bedava dosya alanına sahip oluyor. Başka bir deyişle eğer günün yarısı kadar çevrimiçiyseniz ve hard-diskinizden 20GB’lık bir dosya paylaşımı açtıysanız 10GB’lık bedava paylaşım alanına erişebiliyorsunuz. Günün yüzde 20'si çevrimiçi olmayanlar bu hizmetten yararlanamıyorlar.

Sistem, dosyalarınız gizli kılmanızı, ve sadece istediğiniz kişilerle paylaşma imkanı sağlıyor ki bu özellik diğer p2p paylaşım platformlarında mevcut değil. Ayrıca başkalarının dosyalarınızı çekmesi için çevrim içi olmanız gerekmiyor. Bu ise istemediğiniz durumlarda ağ trafiğinin sistem tarafından harcanmasına neden olabilir ki sistemin en büyük olumsuz durumudur.

Aslında Wuala size kullanışlı olmayan yerel deponuzu kullanıbilir ağ disk alanı yapmaktadır. Ayrıca şirket Facebook uygulması oluşturarak bu sistemi Facebook ile tümleştirme çabasına girmiş. teknomag.com

Uygulama alpha sürümü olduğundan bazı problemler var fakat kolay aşılabilir durumda. Yine de Wuala bizlere farklı, yeni ve kullanışlı bir teknoloji sunuyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1239
Yazar: By_GizemliYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.