Son Karar: Cep Telefonu Kanser Yapabilir

Cep telefonları yaygınlaşmaya başladığından bu yana hayatımıza getirdiği kolaylıklar kadar sağlığa etkileri tartılışıp durdu. Neredeyse her hafta en az bir gazetenin arka sayfasında cep telefonunun sebep olabileceği hastalıklar adı verilmeyen İsviçreli, Alman ya da Fransız bilim adamlarınca açıklandı durdu.  Ama bu kez açıklama en ciddiye alınması gereken yerden geldi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO-World Healt Organization) Kanser Araştırmaları Kurumu, cep telefonunu yoğun olarak kullananlarda beyin kanseri riskinin yüksek olduğunu açıkladı. Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi tarafından Fransa’da düzenlenen toplantının hemen ardından konuya ilişkin ciddi bir uyarı açıklaması yapıldı. Çalışma grubuna başkanlık eden Jonathan Samet, “Cep telefonu –kanser ilişkisi üzerinde çalışmalar sürdükçe belli başlı bulgular toplanıyor. Bulgular toplanmaya devam ederken açıklama gereği görük ki, cep telefonunun, bir şüpheli olarak kanser yapıcı maddeler arasına alınması gerekiyor.” dedi.

Tabii WHO’nun bu açıklaması demek değil ki cep telefonu kansere sebep oluyor ya da her cep telefonu kullanıcısı kanser olacak. Bu sadece cep telefonu ile kanser arasında şüphe uyandıracak derecede önemli bulgular toplandığı ve izlenmesi gerektiği anlamını taşıyor. Jonathan Samet, cep telelonunun beyin kanseri yapabileceğine ilişkin önemli bulgulara erişildiğini belirterek mümkünse cep telefonundan uzak durulmasını tavsiye etmesi ise durumun ciddiyetini ortaya koyuyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 473
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.