Sony Hacklendi Kredi Kartlarına Dikkat!

Sony’nin oyun alanındaki tartışılmaz ürünü PlayStation, online servisi PSN (PlayStation Network) çok sık teknik aksaklık yaşanan bir mecra. Kullanıcıları için benzersiz bir online deneyim sunsa da teknik aksaklıkları bazen güldürüyor bazen sinirlendiriyor. Ancak bu sefer yaşanan bir teknik aksaklıktan çok daha fazlası…

Yaklaşık bir haftadır erişilemeyen PSN servisine ne olduğu konusunda geçtiğimiz 3 gündür büyük kafa karışıklığı vardı. Sony ise yaptığı ilk açıklamada sorunun şirket dışı kaynaklar sebebiyle olduğunu ve çözülene kadar kullanıcılarını offline konumunda tutacaklarını belirtmişti. Son açıklama ise sorunun Sony’den çıkıp tüm kullanıcılar için felaket olma yolunda ilerlediğini gösteriyor. Elektronik devi, Sony PlayStation Network’ün hacklendiğini resmen duyurdu. Köşeye sıkışınca siber saldırıya maruz kaldıklarını doğrulayan şirket, 75 milyon kullanıcıyı şoka uğratacak bir ekleme de yaptı: “Kredi kartlarınıza konusunda dikkatli olun bilgileriniz hackerın elinde olabilir.”

 Sony’nin sözcülerinden Patrick Seybold, blog sayfasında yaptığı açıklamada, “Şu anda kredi kartı bilgilerinin çalındığına dair delil olmasada, bu olasılığı göz ardı edemeyiz” ifadesini kullandı. Seybold, hackerın kullanıcı adları, e-mail adresleri, doğum tarihleri, sisteme giriş bilgileri ve satın alım kayıtlarına ulaşmış olabileceği ihtimalinin son derece yüksek olduğuna dikkat çekti.

Sony’nin maruz kaldığı siber saldırı, 30 Mart tarihinde Alliance Data System şirketine bağlı Data Management LLC’nin güvenliğinin ihlal edilmesini takip etti. 30 Mart günü yaşanan saldırıda, Citigroup, JP Morgan Chase gibi veri bankaları ve Best Buy ile Walgreen perakendecilerinin verilerine erişim sağlanmıştı.

New York Times, Sony’nin, hacker saldırısını siber suçlarla ilgilenen Feferal Araştırma Bürosu’nun (FBI) San Diego’daki bürosuna ilettiğini duyurdu. Eğer PlayStation sahibiyseniz ve Network’te kredi kartına varana kadar bilgileriniz varsa hemen önlem almanızı öneriyoruz. Zira Sony bu açıklamayı yaptıysa çözebilecekmiş gibi görünmüyor

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1715
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.