Sony: iPhone 5’in Kamerasını Biz Üretiyoruz

Bu yıl bir gecikmeye uğrayacağı konuşulan iPhone 5, farklı söylentilerle gündeme gelmeye devam ediyor. Ancak bu sefer ortaya çıkan bilgi söylentiden daha öte. Çünkü Sony CEO’sunun ağzından çıktı.

 

Dijital fotoğraf makinelerinde kullandığı Exmor sensörünü cep telefonları için yeniden tasarlayan Sony, geçtiğimiz günlerde 8 megapiksellik yeni sensörünü duyurmuştu. İlk olarak Sony Ericsson Xperia Arc modelinde kullanılan bu sensör, görünüşe göre sadece Sony’ye özel olmayacak.

 

 

 

Wall Street Journal ile yaptığı bir röportajda yeni sensörleriyle çok iddialı olduklarını dile getiren Sony CEO’su Howard Stringer, ilginç sözler sarfetti. Exmor R sensörlerin çok başarılı olduğunu belirten Stringer, bu sebeple Apple’ın da yeni ürünlerinde bu sensörlere yer vereceğini belirtti. Hatta Sony’nin yeni iPad ve iPhone için üretime başladığını sözlerine ekledi.

 

Apple açıklamasa da firmanın kamera konusunda OmviVision ile çalıştığı biliniyor. iPhone 4’te kullanılan ve oldukça başarılı olan 5 MP’lik kamerayı da OmniVision üretmişti. Ancak iddialara göre OmniVision’un yeni sensörleri üretmek konusunda ağır kalması ertelemelere sebep oldu ve bu sebeple Apple, Sony ile işbirliğine gitti. Bu işbirliğinde ise 8MP’lik bir sensör var. Yani eğer iddialar doğruysa iPhone 5’te 8 MP bir kamera kullanılabilir.

 

Bir başka iddiaya göre ise Sony’nin sensör üretimi yapan fabrikası Japonya’da yaşanan depremden etkilendi ve bu da Apple’ın için bir erteleme yarattı. Yeni iPhone’un bu sebeple haziran yerine sonbahar aylarına ertelendiği belirtiliyor.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1011
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.