Sony, PSN Mağdurlarına Tazminat Ödeyecek

Sony’nin en çok satan oyun konsolu PlayStation’ın online oyun mağazası ve multiplayer oyun platformu olan PSN (PlayStation Network) geçtiğimiz ay tamamen kapanmış ve hizmet veremez bir hal almıştı. Japon elektronik devi ilk açıklamasında altyapı sorunları nedeniyle PSN servisinin çöktüğünü çalışmaların devam ettiğini ve en kısa zamanda eski haline getirileceğini belirtti.

Aradan bir hafta geçtikten sonra sorunun gerçek nedeni anlaşıldı. Sony’nin online hizmeti PlayStation Network hackerlar tarafından saldırıya uğramıştı. İyice köşeye sıkışan Sony büyük bir itirafta bulunarak hack’lendiklerini ve 80 milyona yakın PlayStation kullanıcısının tüm kişisel bilgilerinin yanı sıra kredi kartı şifrelerinin korsanların elinde olabileceğini söyledi. Ne olduysa ondan sonra oldu PS kullanıcıları böylesine önemli bilgiler barındıran bir hizmetin nasıl güvenli yönetilmediğini sorgularken, Sony boyuna kadar saplandığı bataklıktan hızlıca çıkmak için kolları sıvadı. Bu arada hackerlar işi bir adım daha iletri götürüp hack’ledikleri bilgileri Sony’ye  satmayı talep etti.

Sonunda geçtiğimiz hafta nasıl olduğunu bilmediğimiz bir şekilde sorun çözülerek PSN kullanıma açıldı ama kredi kartlarına ilişkin kesin bilgi hala mevcut değil. Ama Sony bu hatasının bedelini ağır ödeyecekmiş gibi görünüyor. Elektronik devinin üst düzey yönetimi, yaptığı resmi açıklamayla müşterilerinin gönlüne su serpti. Sony America tarafından duyurulan bildiride, kullanıcılardan bir kez daha özür dilendi ve herhangi bir mali sorun yaşanması halinde, mağdur kişilerin zararının tazmin edileceği sözü verildi.

Sony ile Anonymous arasındaki inanılmaz çatışma, Uzak Doğu’lu üreticinin hem prestij hem de maddi zarara uğramasına neden oldu. Bakalım bu karmaşık olayın altından daha neler çıkacak.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 643
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.