Sony’den Yeni Güvenlik Açığı; 93.000 Hesap Donduruldu!

Sony Çarşamba günü yaptığı açıklamada 93.000 hesabı engellediğini duyurdu. Yetkisiz yapılmış olan şüpheli üye girişi aktiviteleri ardından bu hesapların üyeliklerini askıya alan Sony, yeni bir saldırıdan çekiniyor.

Sony ise kullancıılarını rahatlatmak amacıyla, hesaplarla ilişkili kredi kartlarının risk altında olmadığını açıkladı.

Bu güvenlik açığının endişesinin sebepleri ise bu üye girişlerinin bir veya daha fazla çelişkili görünen şirket listelerinin, Sony server’ına data aktarması. Sonuç olarak bazı şirketlerin hesapları ele geçirdiğini düşünüyor Sony. Şu anda ise hesaplar geçici olarak kilitlendi ve kullanıcılara şifrelerini değiştirmesi tavsiye ediliyor. Bilişim uzmanlarının da tavsiyesi bu yönde.

PlayStation Network, Sony Entertainemnt Network ve Sony Online entertainment üzerinde olan bu hesaplardan en az %10’ununu tehdit altında olduğu beliritiliyor.

Ancak bunun yalnızca ufak bir ölçeği şu anda kilitlenmiş durumda. Geri kalanı ise halen kullanıma açık.

Geçtiğimiz Nisan’da olan güvenlik açığının ardından 100 milyon kullanıcısın hesabı tehlike altına girmişti veeğlence devi Sony hala bu kaybettiği güveni geri kazanmaya çalışıyor.

Güvenlik açığı ardından, PlayStation Network’ü ise hemen kapatmamasını, uzmanlar şiddetle eleştirmişti. Sony ise bunun üzerine zararların telafisi için yoğun çaba harcamış. Kullanıcılarına bedava oyun dağıtmakta çareyi bulmuştu. Sony’nin güvenlik sistemlerini tekrardüzeltip ağı kullanıma açması ise Haziran-Temmuz ayına kadar sürmüştü.

Bu yeni tehlikenin ise markanın değerinin tekrar düşmesine neden olacağını ifade ediyor uzmanlar.  Buna rağmen Sony hisselerinde gözle görülen bir değişme yok.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 844
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.