Sony’nin Dedektifleri İş Başında

Hatırlayacağınız gibi geçtiğimiz hafta Sony’nin çevrimiçi oyun platformu PlayStation Network (PSN), siber korsanlar tarafından hedef alınmıştı. Korsanlar tarafından gerçekleştirilen saldırı sonucunda, 95 milyon PSN kullanıcısının bilgileri çalındı.

Çalınanların arasında kullanıcıların kredi kartı ve kişisel bilgilerinin de olması, olayın boyutunu değiştiriyor. Son yılların en büyük siber suçlarından biri olarak gösterilen PSN vurgunu için Sony, olayın araştırılması ve siber korsanların kimliklerinin belirlenmesi için siber dedektiflerle anlaştı. Sony dün yaptığı resmii açıklamayla; Guidance Software ve Data Forte isimli firmalarla siber dedektiflik konusunda anlaştığını duyurdu.

Dedektiflerle anlaştığını duyuran Sony, araştırma çalışmalarını hemen başlattı. Firma dün Everquest, Star Wars: Gaalxies gibi büyük ilgi gören çevrimiçi oyunların bulunduğu sunucularını bir süreliğine kapattı. Ayrıca PlayStation ağı da bir haftadır kapalı. Bu kapatılmaların sebebi; dedektiflerin siber korsanların izlerini araştırmalarını kolaylaştırmak ve olası yeni bir saldırıda kullanıcıların zarar görmesini engellemek.

Sony tam anlamıyla bir felaket yaşıyor. PSN’e saldıran ve kullanıcıların kişisel bilgilerinin yanı sıra kredi kartlarını/ banka hesaplarını da ele geçiren siber korsanlar bu bilgileri satmaya başladılar. Hatta henüz güvenlik açı tam anlamıyla kapatılamadı. Sony bu hafta başında 20 bin Avrupalı PSN kullanıcısının hesabında güvenlik ihlali tespit etti.

Durumun ehemmiyeti ortada, PS3 artık en güvenilir oyun sistemi değil. Sony kullanıcıları ve gündemi yatıştırmak için mi bilinmez; bilgileri çalınan kredi kartlarının son kullanma tarihlerinin 2007 yılına ait bir veri bankasına ait olduğunu açıkladı. Bu açıklama ne kadar gerçeği yansıtıyor gerçekten tahmin etmek zor ancak, Sony’nin artık pek de güvenilir olmadığı aşikar.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 614
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.