Sony’nin Siteleri Bir Bir Hack’leniyor

Daha henüz PSN faciasının yaralarını saramayan Sony’e, siber korsanlar tarafından birkaç kötü sürpriz daha yapıldı. Geçtiğimiz gün Sony Ericsson Kanada’nın sitesine düzenlenen saldırı, iki bin kadar kullanıcının bilgilerinin siber korsanların eline geçmesiyle sonuçlanmıştı. Kullanıcı bilgilerinin siber korsanlar tarafından yayınlanması, krizin daha da büyümesine yol açmıştı. Ancak bu, siber korsanların Sony için hazırladığı kötü sürprizlerden yalnızca bir tanesiymiş.

Sony Ericsson Kanada’nın sitesine yapılan saldırıyı ve çalınan kullanıcı bilgilerini doğrulayan Sony güne, Sony Music Entertainment’ın Yunanistan sitesine yapılan saldırıyla uyandı. Siber korsanlar bu saldırı sonucunda 8500 kullanıcının bilgilerini çalmayı başardılar. Siber korsanların ele geçirdiği bilgilerin arasında; e-posta adresleri, hesap şifreleri ve telefon numaraları bulunuyor. Yani SME Yunanistan’a yapılan saldırı sonucunda herhangi bir kredi kartı bilgisi çalınmadı. Sony bu iki saldırıyla ilgili yaptığı açıklamada; Sony Ericsson Kanada ve Sony Music Entertainment Yunanistan sitelerinin dış kaynak kullanımıyla üçüncü parti şirketlerin sunucularında barındırıldığını, yani Sony sunucularına bağlı olmadıklarını duyurdu.

Siber korsanların derbeder Sony’e hazırladıkları sürprizler bu kadarla da sınırlı değil. Sony adına BBC’ye açıklama yapan George Boyd, Sony Music Entertainment Tayland ve Endonezya sitelerine de siber korsanlar tarafından saldırı düzenlendiğini ancak buradaki bilgilerin çalınamadığını belirtti.

Japonya’da yaşanan doğal afetlerin verdiği zararlar nedeniyle Sony, bu yıl 3.2 milyar Dolar zarar açıklamayı beklediklerini duyurmuştu. Bunun yanı sıra siber korsanların ardı arkası kesilmeyen saldırıları da, Sony’nin operasyon gelirinden 170 milyon Dolar’ın eksilmesine neden oldu. Hisse değerleri %1,49 oranında gerileyen Sony’nin, marka imajını yerle bir etmeye çalışan siber korsanlarla nasıl başa çıkacağını merak ediyoruz doğrusu?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 577
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.