Sosyal Ağlar: Facebook ve Diğerleri

Sosyal ağ dediğimizde şüphesiz ki aklınıza Facebook geliyor. Devasa bir portal halini alan Facebook, sosyal ağ pazarındaki rakiplerine dağlar kadar fark attıktan sonra, gözünü arama devi Google’a dikti. Bu yazımızda Facebook’u diğer sosyal ağlardan ayıran ve tercih edilmesinde etkin rol oynayan birkaç özellikle birlikte; sosyal ağ pazarını ve mavi kuş Twitter’ı mercek altına alacağız.

Bugün comScore’dan gelen bilgiler Facebook’un tahtının sarsılmazlığını bir kez daha gözler önüne serdi.  Bundan tam bir yıl önce ABD içerisinden aylık tekil kullanıcı sayısı 79 milyon olan Facebook, bu sayıyı 141 milyona artırdı.

Ülkemizde neredeyse her internet kullanıcısının bir Facebook hesabı var. Bu da Facebook’u bize benzetti. Başlangıçta ilkokul ve lise arkadaşlarımızı bulmamızı sağlamak ve onlarla yeniden kaynaşmamıza olanak tanıyan sosyal ağ, gün geçtikçe kendi içerisinde irili ufaklı portallara (gruplar, hayran sayfaları vb…) ev sahipliği yapmaya başladı. Şu an baktığınızda birçok grubun ve kişinin hayran ve topluluk sayfaları Facebook’ta. Ayrıca birçok kullanıcı sosyal ağı video paylaşım sitesi gibi kullanıyor.

Facebook’un yapısı bir hayli esnek doğrusu.  İster video paylaşım, ister yeni arkadaşlar edinmek ya da gündemi takip etmek için kullanılabilecek olan sosyal ağ, kullanıcılara büyük bir özgürlük tanıyor. Bu nedenle birçok kullanıcı Facebook’a üye olup aktif olarak kullanıyor.

Haziran ayında 60 milyon küsür tekil kullanıcıya ev sahipliği yapan  MySpace, Facebook’un popülerliğini artırmasının ardından, kullanıcılarının bir bölümünü kaybetti. Sosyal ağ pazarının dokunulmazı olan MySpace, Facebook’a nazaran daha az kullanıcısı ve kısıtlı konsepti nedeniyle kendi halinde ve eski kullanıcılarıyla yola devam ediyor.

Mikro sosyal ağ Twitter’ın durumu bir hayli garip. Haziran ayında yalnız 20 milyon tekil kullanıcıya ev sahipliği yapan mavi kuş,  bu verilere rağmen Facebook’a rakip gösteriliyor. Facebook’u geçmesi için en az 3-4 seneye ihtiyacı olduğunu tahmin ettiğim Twitter’ın en büyük dezavantajıysa kısıtlı konsepti.

Twitter’ın Facebook’a rakip gösterilmesinin en büyük sebebi şüphesiz ki pazara yaptığı hızlı giriş. 140 karakterle o an düşündüklerinizi ve yaptıklarınızı paylaşmanıza olanak tanıyan Twitter, kısa bir sürede 10 milyon üzerinde kullanıcı kazandı ve Bill Gates, ABD Başkanı Obama  gibi ünlü kişilerin hesaplarına ev sahipliği yaptı.

Web’in devi Google’ın da haziran ayı tekil ziyaretçi sayısı açıklandı. Arama motoru pazarının lideri, haziran ayında 179 milyon farklı ziyaretçiye ev sahipliği yaptı. Facebook ise 141 milyonla Google’ın hemen ensesinde. Sosyal ağlar ve arama motorları, liderleri Facebook ve Google aracılığıyla nihayet karşı karşıya geldiler. Facebook’un her gün yeni özelliklerle kullanıcılarını şaşırtmasına ve ziyaretçi sayısını artırmasına dayanarak bu savaşın önümüzdeki günlerde kızışacağını söyleyebiliriz.

Kaynak:
Tarih:
Hit: 664
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.