Sosyal Paylaşım Sitelerinde Güvenlik

Sosyal Paylaşım Sitelerinde Güvenlik

Facebook ta güvenlik açıkları

Facebook'a güvenlik tehditi oluşturabilecek trojenler ve solucanlar yazılmaya başlandı. Trojen, solucan vb gibi zararları kodlar kısacası virüsler artık çok farklı uygulamalara yönelik yazılmakta. Geçmiş yıllarda bilgisayarlara yazılan bu virüsler, artık cep telefonları, cep bilgisayarları, internet siteleri ve portallara da yazılmaya başlandı.Güncel bir sosyal paylaşım sitesi olan facebook ta üyeler için bir çok uygulama bulunmakta, fakat bu uygulamalar profesyönel yazılım firmalarının yanında 3.şahıslar tarafından da hazırlandığı için bir çok güvenlik riskine açık olmakta. Bilinçli yada bilinçsizce yazılan programlardan dolayı oluşabilcek bir çok güvenlik açığı bulunmakta.

Güvenlik yazılımları üreticilerinin açıkladığı Win32.Koobface.a olarak bilinen trojan, özellikle sosyal paylaşım sitelerini hedef alıyor, üye olunan sitelerdeki hesabınızı ele geçiriyor ve zarar vermek için çalışmaya başlıyor. Bu virüsün bulaştığı bilgisayarda ise fark edilebilecek bir etki görülmüyor.

Nasıl Çalışıyor

Sosyal paylaşım siteleri üyelerine zarar vermek üzere yazılan bu virüs bir kez girdiği bilgisayardaki kullanıcılarının arkadaş listelerine mesajlar gönderiyor. Bu mesajlar genelde magazin haberleri ile ilgili oluyor. Bu virüs en çok son zamanlarda popüler olan facebook sitesinde etkisini göstermekte.

Size gelen mesaj içerisinde YouTube bağlantısı gibi görünen linke tıkladığınızda ise YouTube benzeri adresi olan bir Rus sitesine yönleniyorsunuz.

Videonun olduğu sitede size Flash Player�ın sürümünün eski olduğu ve güncellemek isteyip istemediğiniz soruluyor.

Onay verirseniz, trojan�in içinde olduğu dosya indiriliyor ve kuruluyor. Böylece virüs bilgisayarınıza tamamen bulaşmış oluyor.

Konu ile ilgili detaylı bilgiyi aşağıdaki linkten bulabilirsiniz.

http://www.symantec.com/security_response/writeup.jsp?docid=2008-080315-0217-99&tabid=1

 
Kaynak:
Tarih:
Hit: 1155
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.